פרסם אצלנו
צור קשר
יום שני 16.05.2022
קצא"א חברה בבעלות 50% של המדינה אישרה לחברת דוראד לשלם דמי ייזום של 98.8 מיליון ₪ לקבוצות דורי ואדלקום.
22/07/2011 12:57

מבקר המדינה בודק את ההסכם של משרד הביטחון עם חברת דוראד. הבדיקה טרם הסתיימה.

מאת יגאל לביב

 

הקטע למעלה מועתק מהדו"ח התקופתי  לשנת 2010 שהגישה קבוצת דורי לבורסה לניירות ערך ב-14 למארס 2011, לאחר שקבוצת גזית גלוב השתלטה על החברה. דוראד היא חברה בשליטת החברה הממשלתית קו צינור אילת אשקלון (קצא"א) המחזיקה ב- 37.75% מהמניות. יו"ר קצא"א עמוס ירון היה  גם יו"ר דוראד.

יתר בעלי המניות בדוראד הם קבוצת אורי דורי 18.75% ,חברת אדלטק של יוסף אדלסברג-18.75%, חברת זורלו הטורקית 25%. ב-28 לנובמבר 2010 דווח בתקשורת כי  אורי דורי מכר 8% מחלקו בדוראד לשלמה נחמה, לשעבר יו"ר בנק הפועלים, תמורת 50 מיליון שקלים.

על פי הד"וח  התקופתי לשנת 2010 לעיל  קבוצת  דורי וקבוצת אדלקום  קיבלו דמי יזמות בסך 49.4 מיליון שקלים כל אחד בתמורה לייזום פרוייקט דוראד ולשירותי הניהול. הישג גדול של דוראד היה הסכם שחתמה עם משרד הביטחון  שהתחייב לרכוש ממנה חשמל במאות מיליוני שקלים.

על חלק מהפרשה מספר אבי בראלי בדהמרקר ב-2 ליוני 2008:

"מנכ"ל משרד הביטחון לשעבר, אלוף (במיל.) עמוס ירון, מונה ליו"ר ונשיא חברת קצא"א (חברת קו צינור אילת-אשקלון). זאת לאחר שיו"ר קצא"א הנוכחי, האלוף (במיל.) אורן שחור, הודיע על כוונתו לפרוש מתפקידו ב-1 ביולי בתום קדנציה בת חמש שנים.

ירון (68) השתחרר מצה"ל ב-90' ומונה לבכיר בקבוצת א. דורי, שבשליטת הקבלן אורי דורי. בתום תשע שנים מונה למנכ"ל משרד הביטחון. באותה תקופה יזם דורי את פרויקט תחנת הכוח הפרטית של דוראד במתחם קצא"א באשקלון, וכיום הוא מחזיק ב-18.7% ממניות המיזם, לצד קצא"א, המחזיקה ב-27.5%. דורי ויו"ר קצא"א אף מכהנים כיו"רים משותפים של המיזם.
באותה התקופה חתם משרד הביטחון, תחת ירון, על הסכם לרכישת חשמל מדוראד (באישור היועץ המשפטי של המשרד דאז). קצא"א היא חברה פרטית בבעלות משותפת של ישראל וממשלת איראן, העוסקת בהזרמה, אחסון ויבוא ויצוא נפט גולמי ותזקיקים. "

מבקר המדינה בודק את ההסכם של משרד הביטחון עם חברת דוראד. הבדיקה טרם הסתיימה.דובר חברת קצא"א התבקש להגיב אולם עד העלאת הידיעה לאתר לא התקבלה תגובתו.


מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy