פרסם אצלנו
צור קשר
יום שלישי 07.02.2023
נשיא נובל אנרג'י מחזיר את הדגש ליצוא גז בצינורות
23/09/2013 06:00

אמנון פורטוגלי הקשיב היטב לדברי דיוויד סטובר והסיק כי העדופותיו יקשו על וודסייד להיכנס לליוויתן

 מאת אמנון פורטוגלי*

לפני מספר ימים פורסמה ב'חדשות האנרגיה' המצגת שהציג דיוויד סטובר, נשיא נובל אנרג'י, President and Chief Operating Officer בכנס האנרגיה של יו.בי.אס UBS Global Oil & Gas Conference , שהתקיים ב18- לספטמבר ביוסטון טקסס.    כדאי לשמוע את דבריו של סטובר בכנס.(ראה ידיעה באתר).

אחד הנושאים החשובים עליהם דיבר סטובר בכנס, הוא ייצוא הגז הטבעי מישראל, ובעיקר ההיחלשות, הירידה בחשיבות ייצוא גז נוזלי מעובה.

בתשובה לשאלה עד כמה קריטי לשדה לוויתן כסוג של אפשרות לפיתוח השדה הוא LNG (גז טבעי מעובה – גט"ן). ענה סטובר (בתרגום חופשי):  "אני חושב שמנקודת המבט של ישראל ושל נובל אנרגי, כי לגז טבעי מעובה יהיה תפקיד. ההבדל כנראה, הוא שעכשיו זה לא תלוי אך ורק ב-LNG, כפי שאולי זה היה הרושם עד עתה. זה מעולם לא היה תלוי אך ורק ב LNG. תמיד הייה שילוב של שימוש בישראל בגז מלווייתן עם ייצוא.  זה הגיוני להשתמש בחלק מהגז בישראל ושתהייה יתירות באספקה משני מקורות גדולים (תמר ולוויתן).
אבל אני חושב שכאשר מסתכלים על אפשרויות משלוח הגז שהיו בעבר, אני חושב שהדגש היה על LNG, ואני לא חושב שזה המצב כיום." (הדגשה שלי א.פ.)

נושא מעניין נוסף עליו דבר סטובר הוא האפשרות מאירת עיניים (לדבריו The eye-opening) , ההזדמנות האזורית שקיימת במדינות השכנות, הצורך בגז באזור.  לדברי סטובר, יש פוטנציאל לטווח ארוך ל- LNG, בין אם זה מתקנים צפים או יבשתיים לייצור LNG  שיהייו בישראל ובקפריסין, או מתקן משותף לגז הטבעי משתי המדינות.  עם זאת, יש הרבה אפשרויות לפתח ולהביא את הגז לשוק. אפשרויות אלו כוללות גם משלוח גז למפעל LNG במצרים ומשלוח גז בצינורות לטורקיה וירדן. סטובר ציין שהעברת גז בצינור היא הרבה יותר זולה מאשר מפעל LNG ליצוא אזורי.  סטובר ציין שיש מתקנים קיימים של LNG באזור (במצרים א.פ.) שזקוקים להרבה גז, אשר יכולים לספק הזדמנויות. לייצוא גז מלוויתן. והוא תוהה האם יש דרך להתקשר ולספק גז למתקנים אלו שאינה דורשת השקעה מסיבית מראש בהנזלת הגז?

אלו הם 'חוקי משחק חדשים', ומעלים ספקות בדבר מימוש העיסקה עם וודסייד והאם וודסייד תצטרך לשלם יותר כדי להיכנס כשותף בשדה לוויתן. הקטנת כמויות  LNG יכולה להביא לכך שהשותפים רואים כיום את הפרויקט כשווה יותר ואת ערך המומחיות של וודסייד בתחום ה LNG כשווה פחות, מאשר לפני מספר חודשים.
נזכיר כי בדצמבר האחרון, חתמה חברת וודסייד מאוסטרליה על עסקה בלתי מחייבת להשקיע בשדה לווייתן ולהפעיל ולפתח מפעל LNG להנזלת הגז הטבעי לייצוא. סגירת העסקה התעכבה עד לקביעת מדיניות יצוא הגז של ישראל. אבל בינתיים, השותפים הקיימים (נובל אנרג'י וקבוצת דלק) שמים דגש גדול יותר על הפוטנציאל לייצא כמות גדולה יותר מהגז המותר לייצוא (כמחצית תישמר לשימוש בישראל) למדינות הסמוכות באמצעות צינורות איזוריים.
פיטר קולמן מנכ"ל וודסייד, אמר לאחרונה כי בעוד שהיו ויש דיבורים של יצוא גז בצינורות, הוא חושב שהסיכון המוגבר הנובע מקשירת הגז ליעד אחד בלבד, במיוחד באזור המדובר, יכול להיות גורם מרתיע.

אמנון פורטוגלי*:

הרקע האקדמי של הכותב, אמנון פורטוגלי, הוא הוא הנדסה כימית בטכניון, ומנהל עסקים באוניברסיטה בירושלים. יש לו נסיון רב בניהול תעשייתי, ואח"כ בבנקאות השקעות לסוגיה בארץ. בשנים האחרונות הוא באקדמיה, בין השאר מרצה מהחוץ בביה"ס למוסמכים במנהל עסקים באוניברסיטת ת"א


מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy