פרסם אצלנו
צור קשר
יום רביעי 27.10.2021
דיון סוער הבוקר בועדת הפנים של הכנסת על קידוחי הנפט בגולן
08/07/2014 16:55

ח"כ דב חנין: "מקור המים של מדינת ישראל עלול להפוך לרעיל ובלתי ראוי לשתייה"

 

הבוקר התקיים דיון מהיר בועדת הפנים של הכנסת בנושא קידוחי הנפט בגולן לבקשתם של ח"כ דב חנין (חד"ש), ח"כ תמר זנדברג (מרצ), ח"כ סתיו שפיר (העבודה), ח"כ דב ליפמן (יש עתיד) וח"כ גילה גמליאל (ליכוד). את הדיון ניהלה ח"כ פנינה תמנו שטה (יש עתיד) והוא הסתיים במהומה לאחר שיושבת ראש הועדה הביאה סיכום המנוגד לעמדת רוב חברי הועדה והתנגדה לבקשתם לקיים הצבעה. בתגובה לכך פנו יוזמי הדיון ליועמ"ש לכנסת בתלונה וביקשו באופן חריג להציג סיכום מטעמם.
לאור הסיכום הבלתי מקובל הגישו ארבע מחברי הכנסת שיזמו את הדיון המלצות מטעם.
ח"כ דב חנין אמר בדיון כי: "אנחנו מדברים פה בשאלה בעלת חשיבות רבה: קידוחי נפט באחד האזורים הרגישים ביותר מבחינה סביבתית. אתר ההיקוות של מימי הכנרת.  מדובר בשיטות שעושות שימוש בכימיקלים שונים וחימום של הקרקע כדי להפיק נפט. זה מהלך של התערבות קשה מאוד בטבע. הסכנות הן עצומות: מקור המים של מדינת ישראל עשוי להפוך לרעיל ולבלתי ראוי לשתייה. אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו אסון נפט בכנרת. אין לנו עוד כנרת.  מהלך כזה לא יכול להיעשות לפני שיש לנו תמונה הרבה יותר טובה של השפעותיו.
צריך לעצור את הכל ולוודא קודם כל את השמירה על החיים, הסביבה והבריאות שלנו ורק אחר כך לשקול את הרווחים לכל מיני חברות בינלאומיות".
ח"כ תמר זנדברג: "יש מסך עשן גדול מאוד סביב כל נושא הקידוחים ברמת הגולן. יש לנו חשש שמדובר במקרה קלאסי של הון שלטון ומשאבי טבע שבו האינטרסים של בעלי הון שקשורים למשאבי הטבע מתקדמים בהחלטות שלטוניות בעייתיות, תוך פגיעה בבריאות הציבור, בסביבה ובאינטרס הציבורי, ועוד במקום כה רגיש כמו הכנרת. שנים הזהירו אותנו מהקרבה של הכנרת למדינות כמו סוריה ומהסכנה האפשרית לציבור, וכעת רוצים לאפשר לטייקונים זרים להשתמש באזור כמגרש ניסויים. שום גורם לא מכחיש את השימוש בטכנולוגיית הפרקינג, ולמרות שהיא שנויה במחלוקת ומאוד מסוכנת אישור השימוש בה עובר במנגנון של טייס אוטומטי בלי שכל המידע הנדרש מוצג, לא לציבור, לא לוועדת התכנון ולא לוועדת הפנים של הכנסת."

הפנייה מח"כ חנין וזנדברג ליועמ"ש לכנסת:

8 ביולי, 2014

                             

לכבוד

יועץ משפטי לכנסת

עו"ד איל ינון

 

שלום רב,

הנדון: סירוב ממלאת מקום יו"ר ועדת פנים לבקשת ח"כים להצבעה על סיכום הדיון

ביום שלישי, 8 ביולי 2014 בשעה 10:00 התקיים דיון בוועדת הפנים והגנת הסביבה בנושא תכנית לקידוחי נפט ברמת הגולן- הצעות לדיונים מהירים של חברי הכנסת: תמר זנדברג, דב ליפמן, סתיו שפיר, דב חנין וגילה גמליאל. את הדיון ניהלה במקום יו"ר הועדה, חברת הכנסת פנינה תמנו-שטה.

מהלך הדיון היה סוער והועלו בו טענות קשות מצד הציבור והתושבים ברמת הגולן כלפי משרדי הממשלה והתנהלות הרגולטור בנושא. בנוסף, שאלות שהעלו חברי הכנסת לא נענו בתשובה ברורה על-ידי משרדי הממשלה והגורמים המקצועיים וסוגיות רבות נותרו ללא מענה ברור.

בסוף הדיון סיכמה מנהלת הדיון את הדברים וחברי הכנסת ביקשו כי תתקיים הצבעה על הסיכום והמסקנות מהדיון מאחר ואלה לא היו מקובלים על רוב חברי הועדה ועל יוזמי הדיון. מנהלת הדיון סירבה לאפשר את ההצבעה ובכך התקבל סיכום דיון שאיננו מקובל על רוב חברי הועדה ועל יוזמי הדיון המהיר.

לאור האמור לעיל, נבקשך לקבוע כי אין אפשרות לקבל סיכום בוועדה שלא על דעתם של חברי הכנסת המשתתפים בדיון והדורשים הצבעה עליו. בנוסף, נבקשך להנחות את הועדה להתכנס כדי לאפשר הצבעה על סיכום שיהיה מקובל על רוב חבריה.  

נודה על תשובתך המהירה

 

                                                                                                                                             בכבוד רב,

ח"כ תמר זנדברג

ח"כ דב חנין

 


מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy