פרסם אצלנו
צור קשר
יום ראשון 25.07.2021
נדחתה השקת "הזרם הטורקי"
16/09/2015 20:29

חברת האנרגיה הרוסית גזפרום הודיעה רשמית על דחיית ההשקה של צינור "הזרם הטורקי" למועד בלתי ידוע. השקת הצינור היתה צפויה להתקיים בסוף השנה הבאה, אולם קשיים במו"מ בין טורקיה ורוסיה עיכבו את חתימת ההסכמים ותחילת העבודות וכעת כבר ברור שתאריך היעד שנקבע בהסכמים הראשוניים אינו בתוקף.

 | חדשות האנרגיה |

אתמול הודיע סמנכ"ל גז פרום אלכסנדר מדבדב רשמית על דחיית מועד ההשקה. "בהתחשב בכך שעבודות ההנחה של הצינור לא התחילו במועד המתוכנן, אין מה לדבר על השקה ב-2016" סיכם מדבדב את המצב. בכירים בממשלת טורקיה צוטטו בסוף השבוע בטענה שהשיחות בין טורקיה לרוסיה הגיעו למבוי סתום, אך לא הוחלט על הפסקתן. נראה שהמחלוקת בין שתי המדינות קשורה בעיקר במחירי הגז שיסופקו לטורקיה והבטחת יציבות המחירים.

מיזם "הזרם הטורקי" אמור לספק גז לטורקיה ובהמשך להזרים את הגז הרוסי הלאה לדרום אירופה דרך בולגריה. הצינור , שאורכו כ-1100 קילומטרים אמור היה להתחיל לפעול בשנת 2017 ולהזרים בשלב ראשון לטורקיה כמות שנתית של 17 BCM. טורקיה אמורה היתה לקבל את הגז במחיר מופחת בתמורה להסכמתה לשמש תחנת מעבר ליצוא הגז הרוסי לאירופה.

חברות הגז הישראליות רואות בטורקיה יעד אפשרי ליצוא גז. גורמים בענף האנרגיה אומרים שטורקיה מעוניינת בהסכמים עם ישראל במטרה להקטין את תלות המדינה במקורות אחרים. עם זאת עשויים היחסים המדיניים להעיב על הסיכוי להשלמת הסכם יצוא, הנושא אופי אסטרטגי.   


מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy