פרסם אצלנו
צור קשר
יום רביעי 23.05.2018
איטליה רוכשת גז מאלג'יריה
29/01/2017 20:18

בעוד אנשי משרד האנרגיה דנים עם מדינות אירופה על אפשרות להקמת צינור גז בין האגן המזרחי של הים התיכון ואיטליה, מוצאת איטליה מקורות גז קרובים יותר. לאחרונה נחתם הסכם ליצוא גז טבעי מאלג'יריה לאיטליה באמצעות צינור טראנס מד העובר דרך טוניס וחוצה את הים התיכון לסיציליה.

היקף העסקה הוא 10 BCM לשנה. מחיר הגז בעסקה ומועדי האספקה המתוכננים לא נמסרו. מדובר בעסקה לא גדולה יחסית שתספק רק כ-16% מצריכת הגז של איטליה. אלג'יריה היא אחת מיצואניות הגז הגדולות בעולם והיא מייצאת כ-54 BCM בשנה. הלקוחה הגדולה ביותר שלה באירופה היא ספרד, הרוכשת מאלג'יריה כמחצית הצריכה שלה.

משמעותה העיקרית של העסקה בין איטליה לאלג'יריה היא אפשרות לגיוון האספקה של מקורות הגז של אירופה, שמקורות הגז העיקריים שלה הם רוסיה, נורווגיה, גרמניה , הולנד  ויבוא גז נוזלי ממדינות שונות, בהן ארצות הברית ומדינות המזרח התיכון. צריכת הגז הכוללת של אירופה נאמד בכ-500 BCM בשנה, ולכן גם הכמות הגז הניתנת להפקה בישראל היא קטנה חסית לגודל שוק האירופי וצרכיו, הצפויים להגיע בשנת 2020 לכ-550 BCM בשנה. בחודש הבא צפויה להתכנס בישראל וועידת שרי אנרגיה מאיטליה, יוון קפריסין ומדינות נוספות באירופה על מנת לדון באפשרות להניח צינור גז  שיחבר את האגן המזרחי של הים התיכון לאיטליה ולשוק האנרגיה האירופי. כדאיות ההנחה של צינור גז כעזה שנויה במחלוקת, אולם הדיונים על הקמתו עשויים לזרז את קבלת ההחלטות בטורקיה ובמצרים, שאינן נותנו עדיין אור ירוק להמשיך המגעים לרכישת גז מישראל. המכשול העיקרי ליצוא גז לטורקיה הוא הסכסוך המתמשך בין מדינה זו לקפריסין. בענף האנרגיה מקווים שהצורך הגובר של טורקיה בגז יזרז את פתרון הסכסוך בין שתי המדינות, הנחשב למסובך לא פחות מהסכסוך הישראלי- פלשתיני.     

לכתבה המלאה

מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy