פרסם אצלנו
צור קשר
יום רביעי 23.05.2018
BP: צפוי גידול בפליטות
31/01/2017 22:19

למרות הצמיחה המואצת בשימוש באנרגיות מתחדשות, ימשיך הדלק הפוסילי להיות מקור האנרגיה העיקרי של העולם בעשרים השנים הקרובות. כך עולה מהתחזית השנתית שפרסמה חברת האנרגיה BP בתחילת שנת 2017. על פי התחזית יגדל השימוש באנרגיות מתחדשות בקצב מהיר של 7.1% לשנה, אולם הן לא יספקו בשנת 2035 יותר מ-10% מצריכת האנרגיה העולמית.

 | חדשות האנרגיה |

על מפי התחזית יירד חלקו של הדלק הפוסילי (נפט, גז ופחם) ל-75% בלבד ממקורות האנרגיה, לעומת 85% היום. תרומתן העיקרית של האנרגיות המתחדשות וההתיעלות האנרגטית תהיה בהקטנת קצב הגידול בצריכת האנרגיות הפוסיליות ביחס לגידול האוכלוסיה. עם זאת צפוי על פי התחזית שינוי במרכיבי הדלק הפוסילי בעולם האנרגיה. קצב השימוש בגז ימשיך לצמוח בקצב מהיר יחסית של 1.6% בשנה והוא יחליף את הפחם כמקור השני בגודלו, אחרי הנפט שימשיך להיות מקור האנרגיה העיקרי- כשליש מסך צריכת הדלקים.

השימוש בפחם צפוי לרדת בקצב מתון של 0.2% לשנה. המעבר מפחם לגז כדלק עיקרי לתחנות הכוח ולשימושים נוספים יתרום להקטנת הפליטות לאטמוספירה אבל לא יפתור את הבעיה. המאמצים העולמיים הניכרים לצמצום כמות הפליטות לאטמוספירה לא יביאו להקטנת הכמות המוחלטת של הפליטות אלא רק להאטת קצב הגידול בזיהום. על פי התחזית הפסימית של BP צפויה כמות הפליטות לגדול ב-13%, הרבה מעבר לתחזיות אופטימיות שפורסמו בעבר. על מנת להשיג את המטרות שהוצבו בוועידת פריס האחרונה, צריכה כמות הפליטות לרדת במהלך 20 השנים הקרובות ב-30%. אפשר רק להתנחם בעובדה שגם התחזית של BP מגלמת האטה משמעותית של שליש בקצב הגידול של פליטות הקרבון.

יצויין כי הפער בין התחזיות עשוי להתבטא בהבדלים משמעותיים ביותר בהיערכות הנדרשת לאנושות, למשל לקראת אפשרות שעליית מפלס מי הים תתרחש מהר מכפי שחוזים. להתחממות הגלובלית הנגרמת על פי ההערכות מפליטות פחמניות יש גם השפעה על ההקצנה באקלים.

המעבר לחשמל כמקור אנרגיה לתחבורה יגדיל את חלקן של תחנות הכוח בצריכת האנרגיה, מ-12% היום ל-47% ב-2035. אולם לא רק הרכב החשמלי יאיץ את השימוש בחשמל, אלא גם הפיתוח במדינות המתפתחות וחיבור של כמיליארד אנשים נוספים לרשתות.


מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy