פרסם אצלנו
צור קשר
יום רביעי 23.05.2018
EDF עתרה נגד רשות החשמל
01/02/2017 21:22

חברת EDF העוסקת בהקמה והפעלה של מערכות סולריות להפקת חשמל עתרה לבג"ץ בבקשה שיורה לרשות החשמל לשנות את החלטתה לבטל את הרישיונות המותנים שהעניקה בעבר להקמת מתקנים סולריים ולבטל תיקי חיבור למתקנים.

| חדשות האנרגיה |

EDF היא חברת האנרגיה הממשלתית של צרפת והמשקיעה הגדולה בישראל בתחום המתקנים הסולריים.

החלטת הרשות התקבלה במסגרת ההחלטה על מכרזים חדשים למתקנים סולריים בהיקף של 1,000 מגה וואט. ההסדרה החדשה עליה החליטה רשות החשמל ביטלה את הרישיונות המותנים שנמסרו בעבר, ובהם רישיונות שקיבלה EDF . החברה קיבלה ב-2012 רישיונות מותנים להקמת שלושה מתקנים סולריים וקיבלה התחייבויות חיבור ומיקום עבורם מחברת החשמל. אולם לפני ארבע שנים הקפיאה המדינה את חלוקת הרישיונות הקבועים והחלה לחלק רישיונות על פי רשימת המתנה. EDF המתינה לקבלת המכסה עבור המתקנים שקידמה, בהנחה שההשקעות שביצעה והמיקום שהבטיחה לעצמה ברשת החשמל יאפשרו לה להשלים את הקמת המתקן תוך זמן קצר מרגע קבלת האישור על המכסה. ההחלטה האחרונה על ביטול הרישיונות המתונים מבטלת את ההשקעות שביצעה החברה בקידום הקמתם של המתקנים הסולריים את תיק החיבור והמיקום שהבטיחה לה במסגרת המגעים עם חברת החשמל. בעתירה טוענת החברה כי ביטול הרישיון המותנה מציב אותה בעמדה נחותה במכרזים החדשים על מכסות הייצור עבור חברת החשמל מפני שהמתחרים האחרים על המכסות הספיקו להיערך לקראת המכרזים בעוד ש-EDF שקטה על שמריה וסברה שהיא כבר ערוכה בהסכמים המתאימים עם חברת החשמל. ביטול תיקי החיבור מחזיר את EDF לסוף התור לקבלת תיק חיבור לחברת החשמל, בעוד שחברות אחרות כבר ביצעו סיקרי התכנות וצפויות לקבל תיק חיבור מעודכן. לטענת EDF לא היה כל סיבה שהרשות תבטל את תיקי החיבור הקיימים לצורך המכרז החדש על מכסות סלולריות.

יצוין כי גם חברות ערבה פאואר ושיכון ובינוי קיבלו רישיונות מותנים שבטלו אולם חברות אלה לא עתרו לפי שעה לשינויים בהסדרה החדשה.

הדיון בעתירתה של EDF עשוי לעכב את תכנית הרשות לקיום מכרזים חדשים למתקנים גדולים.


מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy