פרסם אצלנו
צור קשר
יום רביעי 23.05.2018
שטייניץ: לא התחייבנו לירדן
12/02/2017 17:14

משרד האנרגיה מכחיש את הידיעה שפורסמה הבוקר בדמרקר ועל פיה שלח לממשלת ירדן מכתב רשמי בעניין הסכם הגז בין שותפות לווייתן וחברת החשמל הירדנית. עוד נמסר כי המדינה אינה ערבה ואינה מתחייבת לעסקות בין החברות המסחריות.

 | חדשות האנרגיה |

ההודעה פורסמה נוכח הפרשנות העולה מהידיעה, על פיה מצא משרד האנרגיה נתיב עוקף לפיסקת היציבות שנכללה במתווה הגז ובוטלה על ידי בגץ, באמצעות התחייבות נקודתית לקיומו של הסכם יצוא הגז לירדן.

ההסכם המסחרי ליצוא 45 BCM משותפות תמר לחברת החשמל הירדנית צריך להיות מגובה גם בהסכם בין ממשלת ירדן לממשלת ישראל וההיתרים שיינתנו לחברות. השלמת ההסכם היא תנאי, על פי ההערכות, להשלמת הסכם המימון שחתמו השותפים הישראלים לפיתוח מאגר תמר. העיכוב בהסכם גורם, על פי ההערכות, גם לעיכוב בפרסום ההחלטה הסופית להשקעה של חברת נובל אנרג'י בפיתוח לווייתן. יצויין כי השלטונות הירדניים נתקלו בגלי מחאה מצד קבוצות קיצוניות בעקבות החתימה של חברת החשמל הלאומית ליבוא גז מישראל.

הקשיים ביצוא גז מישראל והביקוש הנמוך לגז בשוק הישראלי גורמים בינתיים גם לעיכוב בפיתוח מאגרי גז נוספים. מתברר שההחלטה לדחות בשלושה חודשים את המועד האחרון להגשת הצעות לרשיונות אקספלורציה בים נדחה לאחר שרק ארבעה גורמים הביעו עניין ברישיונות, ואף אחד מהם אינו נמנה עם החברות המובילות בענף: חברת אדיסון האיטלקית, חברת אנרג'יאן שרכשה לאחרונה את הזכויות על מאגרי כריש ותנין, חברת רפסול שמרכזה במדריד וחברת דור אלון הישראלית. נוכחות חברת רפסול עוררה עניין: זוהי חברת אנרגיה בינונית בגודלה שאין לה עדיין פעילות באזור.  אף אחת מהחברות שהביעו עניין במכרזים שפרסמה ישראל אינה נמנית עם חברות הענק היכולות לקחת אחריות בלעדית על מבצע חיפושים ופיתוח מערכות הפקה ללא שותפים נוספים, ואיש מהמתעניינים לא התחייב להשלים עדיין לצאת למבצעי חיפושים אם יינתן לו הרישיון. בענף האנרגיה מקווים שמגמת השיפור בענף תמשך בחודשים הקרובים והדחיה תאפשר לחברות משמעותיות יותר להיכנס לחיפושים בישראל.     


מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy