פרסם אצלנו
צור קשר
יום רביעי 23.05.2018
נובל תמכור חלק מלווייתן
16/02/2017 21:01

חברת נובל אנרג'י עשויה למכור חלק מאחזקותיה במאגרים תמר ולווייתן במסגרת תכניותיה לשיפור מצבה הפיננסי. בשיחה עם משקיעים בעקבות פרסום הדו"חות השנתיים של החברה אמר דיויד סטובר, מנכ"ל נובל אנרג'י, כי בכוונת החברה לגייס מיליארד דולר באמצעות מכירת נכסים, ובין הנכסים שהוזכרו נמנים גם המאגרים בהם שותפה נובל בישראל.

 | חדשות האנרגיה |

נובל אנרג'י סבלה בשנים האחרונות מירידה בהכנסות והפסדים כבדים, כתוצאה מהמפולת העולמית במחירי הנפט והגז. הדו"חות שפירסמה מצביעים על שיפור משמעותי כתוצאה מהתאוששות המחירים העולמיים, אך החברה הפסידה בשנה האחרונה כמיליארד דולר, ומצבה הפיננסי מכביד על תכניותיה להיכנס למיזמים חדשים.

הנכס העיקרי של נובל בישראל הוא 40% מהזכויות במאגר לווייתן. בתמר החזיקה נובל ב-36%. בשנה שעברה היא מכרה למשקיעים מוסדיים בראשות חברת הראל 3% מאחזקותיה ואופציה לרכישה של אחוז נוסף. על פי מתווה הגז אמורה נובל לרדת עד שנת 2022 לשיעור אחזקה של 25% בלבד בתמר. לגבי לווייתן אין לנובל כל התחייבות לרדת האחזקות אולם גם שם צפויה נובל לרדת באחזקות משיקולים כלכליים. בשנה שעברה מכרה נובל לחברת בריטיש גז (היום חלק מדאטש של) מחצית מאחזקותיה במאגר הגז אפרודיטה בקפריסין. גם עסקה זו נעשתה משיקולי חוסן פיננסי.

שווי אחזקותיה של נובל בלווייתן אינו ברור. למרות שהמאגר גדול ממאגר תמר, קיימת חוסר וודאות לגבי תזרים ההכנסות הצפוי ממנו. מקור ההכנסה העיקרי אמור היה להיות מעסקות יצוא. לווייתן חתמה אמנם על עסקת יצוא משמעותית לחברת החשמל הירדנית, אבל עסקה משמעותית יותר לא נראית לפי שעה באופק. בשוק המקומי עשויה לווייתן להיתקל בתחרות משמעותית מצד חברת אנרג'יאן, בעלת המאגרים כריש ותנין. לתמר יש יתרון גודל ויעילות על פני אנרג'יאן, אולם אנרג'יאן צפוי לקבל הטבות ממשלתיות שיקזזו לפחות חלק מיתרונה העסקי של תמר. סטובר אמר שמכירת אחזקות בלווייתן תצא לפועל רק לאחר שתתקבל החלטת השקעה סופית, ולאחר שתהיה התקדמות בפיתוח, בכפוף להצעת המחיר שתתקבל.


מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy