פרסם אצלנו
צור קשר
יום שישי 16.11.2018
הוצגה תכנית הפיתוח לכריש-תנין
08/08/2017 19:55

המועצה הארצית לתכנון ובנייה עודכנה היום על תוכנית הפיתוח של תגליות הגז הטבעי "כריש" ו"תנין" שהציג מנכ"ל משרד האנרגיה, שאול מרידור. על פי התוכנית שני המאגרים יפותחו זה לאחר זה, בשלב הראשון יפותח שדה "כריש" ובהמשך יפותח שדה "תנין" בהתאם לביקושים, לקצב ההפקה ב"כריש" ועל מנת להבטיח יציבות אספקה וניצול מיטבי של הגז הטבעי. כמות הגז הטבעי בתגליות אלה עומדת על כ-55 מיליארד מטרים מעוקבים, והזרמת הגז הטבעי צפויה להגיע למערכת ההולכה בשנת 2020.

| חדשות האנרגיה |

תוכנית הפיתוח מציגה הקמה של אסדת טיפול צפה מעל התגלית FPSO (Floating Production Storage and Offloading) במרחק של כ- 90 ק''מ מהחוף, והקמת מערכת הפקה תת-ימית שתזרים את הגז הטבעי מהקידוחים אל אסדת הטיפול. הטיפול בגז הטבעי ייעשה כולו באסדה הצפה, לרבות  הפרדה וטיפול בקונדנסט, אחסונו והעמסתו על מכלית שתוביל אותו לנמל היעד.  מהאסדה ייצא צינור באורך 80 ק"מ שיתחבר למערכת מגופים בקרקעית הים ולצינור רחב יותר שיוביל את הגז הטבעי ליבשה ולחיבור למערכת ההולכה הארצית.

במסגרת התכנית לעידוד מאגרים קטנים אישרה הממשלה השקעה של 100 מיליון שקל לפיתוח תשתית משותפת למאגרים הקטנים, שתאפשר חיבור של מאגר כריש-תנין וחיבור  של מאגרים עתידיים שונים לחוף. ההשקעה תעניק לבעלי המאגרים תמריץ כלכלי.

הצינור הרחב, יאפשר בעתיד חיבור של תגליות נוספות ובכך יגדיל את כושר ההולכה, את האפשרויות לאספקת גז ללא הקמת צינורות נוספים.  פיתוח ''כריש-תנין'' על ידי חברת אנרג'יאן, יגדיל את יתירות מערכת אספקת הגז הטבעי על ידי כניסה עצמאית נוספת למערכת ההולכה הארצית בצפון הארץ, תגדיל את ההיצע לצרכן הישראלי ותתרום לפיתוח משק גז טבעי תחרותי בישראל.

שר האנרגיה, יובל שטייניץ: "תוכנית פיתוח כריש תנין היא צעד נוסף בקידומו של משק האנרגיה בישראל, ומוכיחה עמידה בלוחות זמנים שנקבעו. יישומה של התוכנית לעידוד מאגרים קטנים שאושרה ע"י הממשלה מקדמת את פיתוח המאגרים, ובכך מגבירה את התחרות והורדת המחירים בחוזים חדשים".

מאיגוד תעשיות חיפושי הנפט והגז נמסר: ״הגשת תכנית הפיתוח של מאגרי כריש ותנין היא בשורה מצויינת למשק האנרגיה. הפיתוח הצפוי מגביר כבר עכשיו את רמת התחרות במשק הגז, יוביל לשיפור משמעותי של היתירות האנרגטית ויאפשר להאיץ את תהליך הטמעת הגז הטבעי במשק הישראלי. אנו קוראים למשרד האנרגיה להמשיך לפעול לעידוד חיפוש ופיתוח תגליות קטנות ובינוניות, ולשפר את התנאים הרגולטוריים בישראל כדי שנוכל למשוך לכאן חברות אנרגיה בינ״ל נוספות״

 

 


מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy