פרסם אצלנו
צור קשר
יום שלישי 19.02.2019
הסכם יצוא גז מקפריסין למצרים - על סף חתימה
22/02/2018 21:00

יומיים בלבד לאחר החתימה על חוזה הייצוא בין שותפויות הגז הישראליות "תמר" ו"לוויתן" לחברת דולפינוס המצרית, גם קפריסין מתקרבת לחתימת הסכם לייצוא גז טבעי מהמאגר "אפרודיטה" למצרים - כך דווח אמש בבלומברג. גם הפעם, במידה וההסכם ייחתם, הכסף יזרום לכיסו של יצחק תשובה, מבעלי המאגר הקפריסאי אפרודיטה.

 גלובס | 21.2.18 | סוניה גורודיסקי

על פי הדיווח מדובר בהסכם לאספקת גז טבעי למתקני ההנזלה איטקו ודמיאטה במצרים הנמצאים במרחק של 645 ק"מ דרומית מקפריסין.

"קפריסין קרובה למכירת הגז הטבעי למצריים ואנחנו עשויים לחתום על ההסכם כבר בשבועות הקרובים", אמר בראיון טלפוני ל"בלומברג" שר האנרגיה של קפריסין גאורגיוס לקוטריפיס.

המאגר אפרודיטה, שנמצא בבעלות חברות דלק קידוחים, נובל אנרג'י ו-Shell ומכיל כ-120 BCM גז טבעי, התגלה עוד ב-2010 וטרם פותח. פיתוחו אמור היה להיות מאוחד עם השלב ב' של פיתוח לוויתן שנמצא במרחק של כ-30 ק"מ בלבד ממנו. זאת, בכדי להוזיל את עלויות הפיתוח ולהציב אסדת קידוח אחת. לאחר שלפני יומיים נסללה הדרך לפיתוח שלב ב' של המאגר לוויתן על ידי חתימת החוזה מול דולפינוס, גם הפיתוח של אפרודיטה מתחיל להתקדם.

נזכיר כי לפני שבועיים דווח ב"גלובס", על מאגר ה גז החדש "קליפסו" שהתגלה מול חופי קפריסין שעשוי להכיל יותר מ-230 BCM. המאגר התגלה בבלוק 6 במרחק של 80 ק"מ מהחוף הדרומי של קפריסין , והזכויות לפיתוחו שייכות ל-ENI האיטלקית ו-Total הצרפתית בשיעור זהה.

לכתבה המלאה


מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy