פרסם אצלנו
צור קשר
יום שלישי 19.02.2019
המיזם החדש של ניר גלעד, גדעון תדמור ומשה שחל
07/03/2018 19:56

משרד האנרגיה קיבל לאחרונה פניית התעניינות חדשה בנכסי הנפט של גבעות עולם. המתעניינים החדשים הם שר האנרגיה לשעבר משה שחל, יו"ר דלק אנרגיה לשעבר גדעון תדמור והמנכ"ל לשעבר של החברה לישראל ניר גלעד.

כלכליסט | ליאור גוטמן | 6.3.18

 השלושת פנו לממונה על הנפט שבמשרד האנרגיה עם בקשה לקבל לחזקתם את זכויות הנפט של גבעות עולם שממוקם בסמוך לראש העין, בין אם לאחר הלאמה של הנכס או באמצעות מכרז ממשלתי שבכוונתם להשתתף בו. על פי ההערכות שלושת הבכירים מתכוונים להיות בעלי אחזקות זהות בחברה שתוקם על ידם כדי  להתמודד עם הדרישות של המדינה לרבות העמדת ניסיון והון עצמי ראשוני. עוד נודע שמשה שחל כבר העביר למשרד האנרגיה רשימת מפעילי קידוח יבשתי, כאשר לפחות אחד מהם קיבל את אישור מקדמי (פרה-רולינג) ממשרד האנרגיה כמפעיל מוכר וראוי לסוג כזה של מאגר נפט.

 גבעות עולם נחשב בעבר לנכס מניב עם מכירות לבית הזיקוק של פז באשדוד. עם זאת, בשנתיים האחרונות הפקת הנפט שם לא הייתה יציבה, ולפי נתוני משרד האנרגיה שפורסמו בחודש שעבר "בשנת 2017 נגבו תמלוגים בסך 430 אלף שקל מהפקה מזערית של כ-20 אלף חביות נפט בחודשים מרץ-אפריל 2017 בלבד, לעומת זאת בשנת 2016 נגבו תמלוגים בסך של 4.8 מיליון שקל מהפקה של כ-235 אלף חביות נפט. הירידה הדרסטית בסך התמלוגים נובעת מהפסקת ההפקה בקידוחי גבעות עולם (מגד 5 ומגד 6) בסוף דצמבר 2016 .ההפקה התחדשה במרץ-אפריל 2017 בשדה מגד 5 בלבד. בחודש מאי 2017 הופסקה ההפקה לחלוטין במאגר". מאז סובל המאגר מבעיות לוגיסטיות ופיננסיות עם ניסיון להכניס כשותף את שפיר הנדסה. בדצמבר האחרון הזהיר משרד האנרגיה שהוא יחרים את זכויות הנפט של גבעות עולם מאחר ולא נרשמה שם אף התקדמות. גבעות עולם נמצא בהשעיית מסחר מהבורסה, ובפברואר האחרון דווח שמבחני הפקה חדשים נכשלו ושהאמצעים הכספיים של השותפות אינם מספיקים ויהיה צורך בהשגת מימון להמשך הפעילות.

לכתבה המלאה

 

מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy