פרסם אצלנו
צור קשר
יום שלישי 18.06.2019
נקבע סכום הפיצוי הסופי בפרשת קרטל החשמל: 465 מיליון שקל
30/12/2018 21:11

הסכום הסופי שישלמו ענקיות התשתית והאנרגיה סימנס הגרמנית, אלסטום הצרפתית ו-ABB השוויצרית־שוודית לחברת החשמל ולתובעים ייצוגיים, במסגרת הסדר הפשרה בתביעה נגדן על חברות בקרטל שתיאם מחירים בעשרות מכרזים, יעמוד על 465 מיליון שקל.

 הכספים שייכנסו בעקבות הסכם הפשרה, כך נקבע בהסדר, אמורים לבוא לידי ביטוי בתעריף החשמל של כלל לקוחות חברת החשמל, כ-2.7 מיליון איש - אבל השאלה היא מתי. עקרונית, הסכום שווה להוזלה של 1%-1.6% בתעריף. במשרד האוצר רוצים שחברת החשמל תכיר בסכום הפשרה כבר בדו"חות של שנת 2018, על מנת למנוע לפחות חלק מהעלייה הצפויה בתעריף.

עם זאת, יש לציין כי בפועל הכסף אמור להגיע לקופת החברה רק בעוד מספר חודשים, לאור הליך האישור הצפוי בבית המשפט. זה כולל את עמדת היועץ המשפטי לממשלה לגבי נוסח הפשרה וסכומה, וכן שמיעת התנגדויות מקרב הציבור – ככל שיהיו.

 

הבוקר נערך בבית משפט המחוזי מרכז בלוד דיון בו הורה לצדדים סגן הנשיא, יעקב שיינמן, להגיש את הפשרה לעיונו עוד השבוע. כפי שפורסם ב"כלכליסט", אחד התנאים של החברות לחתימה על ההסדר היה שרשות ההגבלים העסקיים תסכים, במידה וההסדר יאושר על ידי בית המשפט, לבטל קביעה שפרסמה לפני כחמש שנים על חברותן בקרטל. הרשות נתנה את הסכמתה העקרונית לכך, בכפוף לכך שההסדר יכלול פיצוי גם לצרכנים - דרך תעריף החשמל

 

כלכליסט | תומר גנון וליאור גוטמן | 23.12.18

 

 

מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy