פרסם אצלנו
צור קשר
יום שבת 30.05.2020
קצא"א תקים שני שדות סולאריים ב-250 מיליון שקל
30/01/2019 11:13

אחרי שנכנסה לייצור חשמל מסורתי עם השקעתה בתחנת הכוח הפרטית דוראד, קצא"א מתכננת להפוך שני מתחמי קרקע בדרום למתקנים סולאריים - והכל תחת מעטה החיסיון על פעילותה

 חברת קצא"א (קו צינור אילת אשקלון) השלימה לאחרונה את היערכותה להקמת שדות סולאריים לייצור חשמל ירוק, כך נודע ל”כלכליסט”.

 מדובר בשלב זה בלפחות שני שדות חדשים, הראשון בהספק של עד 15 מגה־ואט שיוקם במתקני החברה באשקלון, והשני בהספק של עד 40 מגה־ואט, יוקם במתקני החברה סמוך לאילת.

 

את המיזם קידמו יו"ר קצא”א ארז חלפון וממלא מקום המנכ"ל איציק לוי.

 

בשבועות האחרונים השלימה החברה שני מהלכים מול הרשויות אשר קידמו את הקמת המתקנים. הראשון מול רשות מקרקעי ישראל (רמ"י), לצורך קבלת אישור לשימוש בקרקעות החברה לייצור חשמל, והשני מול רשות החשמל לצורך השתתפות במכרזים הקרובים שיצאו למעורבים בענף. 

 

על פי הערכות במשק האנרגיה, ההשקעה בשני השדות עשויה להגיע עד 250 מיליון שקל, כשמקורות המימון יהיו קופת החברה ואפשרות להלוואות בנקאיות על כ־80% מהסכום. העלות כוללת גם הקמת קו מתח באזור אילת להולכת החשמל לרשת הארצית. בשלב זה כבר ידוע שהמתקן היותר קטן מבין השניים, שיוקם באשקלון, יוצב בין שטחי מכלי אחסון הדלקים של החברה, תוך ניצול מבנים קיימים ומתחמים שנמצאים בשימוש עשרות שנים, זאת ללא צורך בהכנות ובהוצאות הנדרשות להכשרת שטח חדש.

 

מקור רווח חדש לחברה

 

הניסיון של קצא"א להיכנס לתחום ייצור של חשמל ירוק אינו חדש. כבר לפני כעשר שנים בחנה קצא"א הקמת חוות רוח לייצור חשמל ירוק באזור האתר שלה באילת. אלא שמדידות שבוצעו שם לאורך חודשים ארוכים, גילו שמהירות הרוח הנדרשת כדי להפיק חשמל ברף שיעמוד בכלכליות של הצבת מתקן באזור אינה מתאימה, והחברה נטשה את הרעיון.

 

עתה, כאמור, החברה ממנפת את מתחמי הקרקע שנמצאים באחריותה כדי לייצור מקור רווח חדש לחברה, זאת במקביל לעזרה למדינה בעמידה ביעדי ייצור החשמל הירוק. בשלב זה קשה לצפות איזה הכנסות יניבו שתי המערכות הסולאריות החדשות, אולם ניתן לאמוד את ההיקף הכספי אחרי בחינת דיווחי חברות בורסאיות שפועלות בתחום. כך למשל, חברת אנלייט דיווחה בסוף דצמבר האחרון לבורסה שהיא חיברה לרשת מערכות סולאריות בהיקף של כ־30 מגה־ואט, כלומר כמחצית מההיקף שקצא”א מתכננת. בתנאי התעריף הנוכחי אנלייט העריכה שתקבל הכנסות של כ־20 מיליון שקל לשנה.

 

כלכליסט | ליאור גוטמן | 24.1.19


מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy