פרסם אצלנו
צור קשר
יום שני 01.06.2020
מנית ברנמילר צנחה ב-75% בשנה וחצי
30/01/2019 11:20

"נעלבתי מהביקורת בתקשורת", אמר בכנות אבי ברנמילר, מנכ"ל ויו"ר ברנמילר אנרגיה, ביולי 2017 בראיון לקראת הנפקתה של חברת האנרגיה הירוקה שהקים. בעיתונים הכלכליים לא פירגנו אז למהלך המתוכנן שלו - להנפיק את החברה שפיתחה טכנולוגיה המסוגלת לקלוט ולאגור אנרגיה ממגוון מקורות, ולספק חשמל באמצעות יצירת קיטור. אבי ברנמילר הצהיר אז כי החברה "בשלה להנפקה". כשנה וחצי לאחר אותו ראיון - מי שהשקיע בחברה מצא עצמו לא עם פרי בשל, אלא עם פרי בוסרי, בצד הפסד הון משמעותי. זאת היתה אחת הדוגמאות הבולטות להנפקות הגרועות ששטפו את הבורסה בתל אביב ב-2017-2016.

ברנמילר זכור בתקשורת הכלכלית כנהנה העיקרי ממכירתה של חברת סולל לענקית ההנדסה הגרמנית סימנס בסוף 2009 תמורת 418 מילון דולר. סולל נסגרה שנתיים לאחר המכירה, וסימנס מצאה עצמה מוחקת את השקעתה בה. ברנמילר, שגרף לכיסו 40 מיליון דולר, פנה לאתגר הבא. עם מרבית הכסף שקיבל מאותה מכירה הוא החליט לפנות לפרויקט חדש וירוק - עם רוח גבית של הטרנדים המתחזקים בתחום איכות הסביבה והפקת חשמל זולה וידידותית לסביבה.

גולת הכותרת של המערכת שפיתחה החברה החדשה היא אגירת אנרגיה, שתאפשר גמישות בשימוש בו. כלומר, גם בשעות הלילה, לאחר קליטתה ממקורות סולאריים, רוח, או ביומסה - וכך לספק חשמל בזול באמצעות יצירת קיטור. לפי החברה, המערכת תוכל לספק חשמל זול באופן משמעותי לעומת האפשרויות הקיימות כיום, כשעלות ההתקנה של כל קילו-ואט באופן זה צפויה להיות נמוכה ב-60%-90% מהטכנולוגיות המתחרות.

ההסכמים נראים מבטיחים והשוק אדיש

ברנמילר  מקימה כיום את פרויקט רותם 1 בדימונה, וצופה כי תחבר אותו לרשת כבר ברבעון הבא - לאחר שביולי 2018 צפתה כי תחבר אותו כבר ברבעון הנוכחי. החברה מעסיקה 50 עובדים, רובם מהנדסים. פרט להקמת רותם 1, עם יכולות ייצור חשמל של 1.5 מגה-ואט ותחזית הכנסות שנתיות משוערת של 6.4 מיליון שקל, החברה חתמה על חוזה להקמת מערכת פיילוט באחת האוניברסיטאות בניו יורק, בצד הסכם עם חברת החשמל של ניו יורק (NYPA) לשיווק המערכות שלה בארה"ב ובקנדה למשך 10 שנים, ואף זכתה במענק של מיליון דולר מקרן Bird למימון הפרויקט.

החברה גם קיבלה את אישור הנהלת חברת האנרגיה ENEL לביצוע פיילוט משותף להגדלת גמישות הייצור של תחנת כוח המונעת בגז טבעי; וכן חתמה על חוזה למערכת אגירה לבסיס צה"ל בנגב. עוד היא מתכננת להקים את רותם 2 בעלות של 115 מיליון שקל, שיניב תפוקה של 10 מגה-ואט, עם הכנסות שנתיות של 20 מיליון שקל.

דה מרקר | גיא ארז | 27.1.19


מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy