פרסם אצלנו
צור קשר
יום שני 01.06.2020
משקיעים סודיים מטקסס, פעיל נפט במדינות ערב ותת אלוף: המרדף אחר הנפט של הרבי מלובביץ'
08/02/2019 10:28

עסקה חדשה ומסתורית מתבשלת במשק האנרגיה המקומי. לאחר שנים שבהן הושבתה הפקת הנפט משדה מגד שליד ראש העין, קבוצת משקיעים, המאוגדת תחת חברה קנדית בשם Alberta Texas Energy Ventures, סיכמה על השקעה של 50 מיליון דולר בגבעות עולם. הקבוצה נערכת לרכישת 40% משותפות החיפושים הגוססת, שכמעט עברה לפח האשפה של ההיסטוריה, במטרה לקדוח ארבע בארות נפט בתוך שלוש שנים.

 גבעות עולם היא שותפות בצרות, שכבר הוספדה כמה פעמים בעבר. בעלי השליטה בשותפות הם נגה בן־דוד, הנמנה עם משפחת תכשיטנים מירושלים, ועו"ד שמואל בקר. השותפות הוקמה ביוני 1993 בידי טוביה לוסקין, יליד רוסיה שהיגר לישראל מקנדה, שחבר לבן דוד ולבקר; והיא הונפקה בבורסה בתל אביב ב–1994.

גבעות עולם שמה לה למטרה לחפש נפט ליד ראש העין, על בסיס הפסוק התנ"כי "מראש הררי קדם וממגד גבעות עולם" שבספר דברים. לוסקין, נעזר ברש"י, שפירש את "הררי קדם" כמבנים עתיקים ואת "מגד גבעות עולם" כפרי האדמה. בהתאם לפסוק הוא מיפה את נחלת שבט אפרים, והציג את ממצאיו לרבי מלובביץ'. הרבי נתן לו את ברכתו, והבטיח שיצליח למצוא נפט ליד ראש העין.
קבוצת המשקיעים שרוצה את הנפט של גבעות נותרה לפי שעה מסתורית מאוד. בדיווחים של גבעות לבורסה לא מוזכר מיהם בעלי המניות באלברטה טקסס — חברה שהתאגדה רק באחרונה בקנדה — ומי מוביל את פעילותה בארץ.
 
מקור בסביבת אלברטה טקסס אמר ל–TheMarker כי מדובר בקרן פרטית, שבה מושקעים בעלי עסקים מתחום האנרגיה ופמילי אופיס. הוא סירב לחשוף את זהות המשקיעים. מקורב לחברה טען כי "יש שם אנשים פרטיים, משפחות יהודיות, אבל לא רק. יש גם קרנות שמשקיעות בתחום. מדובר במשפחות שמוכרות היטב בתחום הנפט ביוסטון. עומד כאן כסף מאוד רציני. עדיין לא הסתיים גיוס הכסף לחברה. כרגע יש 50 מיליון דולר שיושבים בקופה, אבל בשביל פיתוח שדה מגד, בשלבים המאוחרים יותר, נדרשים עוד 100 מיליון דולר. הסכום הזה עדיין לא סגור. זו הסיבה לדעתי שהמשקיעים עדיין לא רוצים להיחשף".
 
דה מרקר | ערן אזרן | 30.1.19

מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy