פרסם אצלנו
צור קשר
יום שני 19.08.2019
אקסון מוביל מצאה מאגר גז גדול מול קפריסין
05/03/2019 13:00

נובל ודלק כבר לא לבד, החברה האמריקאית אקסון מוביל מעריכה שמדובר במאגר בגודל שבין 142 ל-227 מיליארד מ"ק; לשם השוואה, מאגר תמר מכיל כ-300 מיליארד מ"ק; עד היום מאגר הגז היחיד שהתגלה מול חופי קפריסין הוא מאגר אפרודיטה שמוחזק בידי דלק קידוחים, נובל אנרג'י ושל ההולנדית.

הגילוי המדווח שוכן בבלוק 10, היתר קידוח בו זכתה אקסון מוביל יחד עם שותפתה קאטאר פטרוליום, כאשר אקסון מחזיקה ב-60% מהרישיון.

מקור הגילוי החדש בקידוח שני שאקסון ביצעה באזור, כאשר הקידוח הראשון לא הניב סימנים למציאת מאגר מסחרי. מי שמצוטט בידיעה על מציאת מאגר גז חדש הוא סטיב גרינלי (Steve Greenlee), נשיא אקסון שאחראי לתחום האקספלורציה, שמצוטט בפרסומים הזרים באומרו ש"מדובר בתוצאות מועדדות, כאשר הפוטנציאל החדש להפקת גז עשוי לשמש כמקור למכירת אנרגיה לאזור".
 
הגילוי החדש אינו מעודד מבחינת דלק ונובל אנרג'י. עד היום מאגר הגז היחיד שהתגלה מול חופי קפריסין הוא מאגר אפרודיטה (שידוע גם בשם בלוק 12). המאגר מוחזק בידי דלק קידוחים (30%), נובל אנרג'י (35%) ושל ההולנדית (35%).
 
במהלך 2014 דווח שהמאגר מכיל כ-4.54 טריליון רגל מעוקב, כלומר זהה או אפילו קטן בנפחו מהמאגר שעליו דיווחה היום אקסון מוביל. הגילוי החדש של האמריקאים והקטארים, אם יתברר כנכון ומסחרי, מעיד שהתחזיות שלא יימצאו יותר מאגרי גז באזורינו שוב מתבררות ככתובות על הקרח.
 
מעבר לכך מעמדה של דלק ונובל אנרג'י כמחזיקות בלעדיות של מאגר הגז הקפריסאי נחלש, והיכולת של קפריסין לייצא גז באמצעות צינור שנבנה על ידי ממשלת מצרים הופך כעת לאפשרות ממשית. עוד יוזכר שישראל עוד לא חתמה על הסכמי יוניטיזציה (איחוד מאגרים) עם ישראל, כאשר שר האנרגיה יובל שטייניץ כבר הודיע בשנה האחרונה שלא יהיה ניתן לייצא מקפריסין גז למקור כזה או אחר מבלי לחתום על הסכם רשמי בין שתי המדינות.
 
כלכליסט | ליאור גוטמן | 28.2.19

מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy