פרסם אצלנו
צור קשר
יום שלישי 18.06.2019
אקסון מובייל בוחנת כניסה לחיפושי גז בישראל
19/03/2019 14:28

החברה האמריקאית, הנסחרת לפי שווי שוק של כ-340 מיליארד דולר, רכשה את מסמכי המכרז השני שמציע משרד האנרגיה לחיפושי גז ונפט; עד היום נמנעו ענקיות האנרגיה מלהיכנס לישראל או נחסמו בדרך לכאן.

בעקבות בדיקת "כלכליסט" הבוקר (ה') ניתן לחדד שגורמים במשק האנרגיה מאשרים שאקסון מובייל שילמה עשרות אלפי דולרים כדי לרכוש את חבילת המידע שמציע משרד האנרגיה עבור חברות שרוצות לחפש גז או נפט מול חופי ישראל. המכרז יצא לדרכו בנובמבר האחרון, זאת לאחר שהסבב הראשון שלו מסוף 2017 כשל ולא הצליח למשוך לארץ חברות אנרגיה גדולות מאוד, דוגמת אקסון מובייל. 

במידה והחברה אכן תיכנס לחיפושי גז בישראל יהיה זה משום פריצת דרך כיוון שעד היום רוב ענקיות האנרגיה נמנעו או נחסמו מלהיכנס לישראל, ובעיקר זכור מזכר ההבנות למכירת גז ממאגר תמר למזרח הרחוק שנחתם בזמנו מול גזפרום הרוסית והתפוגג.
 
אפשרות אחרת שיכולה להסביר את ההתעניינויות של אקסון מוביל באגן הים התיכון היא היא מאגר הגז שהם כגילו בחודש האחרון בקפריסין. בסוף פברואר דיווחה החברה על מציאת תגלית גז חדשה בקפריסין שמיועדת לפיתוח יחד עם שותפתה שם, קאטאר פטרוליום. 
 
לפיכך, ייתכן שאקסון מובייל לא מתכננת בכלל להגיע לישראל, אבל ניצלה את ההזדמנות לקבל מידע מהימן על הפוטנציאל האזורי, עם אפשרות ללמוד יותר על הגיאולוגיה של הצד המזרחי של אגן הים התיכון. במידה וזה המצב, נתוני משרד האנרגיה הישראלי יכולים להשלים עבורם את התמונה המלאה. יצוין שהכניסה של אקסון מובייל כששופתה במאגרים הקיימים נפסלה הבוקר לאחר בדיקה מול גורמים בענף שמקורבים למחזיקי המאגרים הישראלים הידועים.
 
כלכליסט | ליאור גוטמן | 14.3.19

מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy