פרסם אצלנו
צור קשר
יום שני 01.06.2020
משרד האנרגיה בוחן מחדש הקמת תחנת כוח גרעינית
06/05/2019 15:52

מדינת ישראל מעירה לחיים את תוכניתה הוותיקה להקים לפחות תחנת כוח גרעינית אחת: ל"כלכליסט" נודע שראשי יחידת המדען הראשי במשרד האנרגיה פנו לאחרונה למשרד האוצר בבקשה לאשר התקשרות פטורה ממכרז עבור העסקת ד"ר ז'אן קוך, "מומחה בין־לאומי בתחום הרישוי, הבטיחות וההגנה מקרינה". עלות העסקתו של קוך נאמדת בכ־300 אלף שקל עד סוף 2020.

 תוכניות להקמת תחנת כוח גרעינית בישראל נדונו על שולחן ממשלות ישראל השונות לאורך יותר מ־25 שנה, נגנזו ואווררו בהתאם לשר שכיהן במשרד האנרגיה. בסוף 2017 השר שטייניץ השיק סקר שמטרתו לבחון עד כמה הציבור מוכן לקבל תחנת כוח בקרבת הערים הגדולות. הסקר קבע שכ־70% מהציבור אינם מעוניינים בתחנה גרעינית בקרבתם, עם זאת תומכים באופן כללי ברעיון.

 

בסיפא של הבקשה להעסקתו של קוך מסבירים ש"עבודת הייעוץ עוסקת בליווי מתמשך של פרויקט אסטרטגי בעל חשיבות למדינה של קביעת קריטריונים למיקום תחנת כוח גרעינית עתידי בישראל. הקריטריונים בהם יעסוק ד"ר קוך נוגעים להרחקת אוכלוסייה ומיגונה במקרה הלא סביר של תקלה", תחת ההבנה שיחידת המדען הראשי "זקוקה למומחה בעל שם עולמי על מנת לכתוב נהלי בטיחות. ד"ר קוך הוא מומחה מוכר ומקובל על סבא"א (סוכנות האנרגיה האטומית - ל"ג), שאמורים לאשר כי הפרויקט עמד ביעדיו".

 

במשרד האנרגיה מודעים לכך שהחלטה על הקמת תחנת כוח תחייב אותם בצבר אישורים ממשלתיים כמו גם דיוני עומק במשרדי הממשלה, ומתכוננים להגשת ההמלצות כבר בעוד שנה וחצי.

 

כלכליסט | ליאור גוטמן | 29.4.19

 

מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy