פרסם אצלנו
צור קשר
יום ראשון 12.07.2020
משרד הביטחון דורש מאות מיליוני שקלים ממיזמי חשמל ירוק ברמת הגולן
29/05/2019 15:38

מיזמים להפקת חשמל באמצעות אנרגיית הרוח ברמת הגולן נתקלים במכשולים מצד משרד הביטחון. ל"כלכליסט" נודע כי המשרד דורש שישלמו לו מאות מיליוני שקלים לטובת שדרוג ציוד ותשתיות נלוות, כדי שיזמים יוכלו להקים ברמה מתקני רוח לייצור חשמל, חלקם בהשקעות של מיליארדי שקלים. לטענת משרד הביטחון המיזמים מפריעים לפעילות השוטפת המתקיימת באזור.

כדי לקדם את ייצור החשמל מהרוח ברמת הגולן הוקמה ועדה בין־משרדית משותפת למשרד האנרגיה, משרד האוצר ומשרד הביטחון. בשנה האחרונה ניהלו המשרדים מגעים עד למציאת פשרה, לפיה משרד הביטחון יקבל כ־230 מיליון שקל כדי לשדרג את הציוד שלו ועד לרמה שחוות הרוח שיוקמו לא ישאירו "חתימות מכ"ם" ויפגעו ביכולת של הצבא להתמודד עם איומים.

במסגרת מגעים אלה הוחלט כי התשלום האמור יגיע גם מצד היזמים, שכבר תמחרו את העלות בפרויקטים השונים, וכן מסבסוד של תעריף החשמל הכללי. 
 
פרויקט עמק הבכא של אנלייט הבורסאית, שכבר נמצא בהקמה וכולל 30 טורבינות רוח שיפיקו בתחילת 2021 כ־100 מגה וואט, העביר תשלום של כ־34 מיליון שקל למשרד הביטחון רק כדי שהוא יוכל לעבוד ולהקים את הפרויקט. 
 
ממידע שהגיע לידי "כלכליסט" עולה שהשיחות האחרונות בין משרד הביטחון למשרדי האוצר והאנרגיה הופסקו לפני כשלושה שבועות, זאת לאחר שמשרד הביטחון לכאורה חזר בו וביקש לתמחר כל פרויקט מחדש. משמעות הדבר שההסכם שנרקם בע"פ, במסגרתו הצבא יקבל כ־230 מיליון שקל לשדרוג תשתיות, הנו רק "נקודת פתיחה". במילים אחרות משרד הביטחון דורש תשלום נפרד על כל פרויקט שיקום רמת הגולן.
 
כלכליסט | ליאור גוטמן | 23.5.19

מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy