פרסם אצלנו
צור קשר
יום שני 01.06.2020
הפשרה המצרית עם ישראל היא רמז למשקיעים זרים
20/06/2019 10:25

שר הנפט המצרי לא השאיר ספק שתשלום של חצי מיליארד דולר לחברת החשמל הישראלית היא לא רק כלכלית. המצרים מנקים את השולחן כדי להפוך למעצמת אנרגיה אזורית.

 בנסיעה ברחובות קהיר, קאדילאק אסקלייד הוא קרנף אמיתי. רכב שאף אחד לא מנסה להתעסק איתו, בוודאי אם מי שיושב ליד ההגה הוא עובד זרועות הביטחון המצריות. וכשיש ארבעה קרנפים כאלה שמקיפים את הרכב שלך, ומפלסים עבורך את הדרך הפקקים האינסופיים ברחובות הבירה המצרית הופכים כבמטה קסם לדרכים פנויות.

הנסיעה ברחובות קהיר הובילה לאתר החתימה על הסכם הפשרה בין חברת החשמל הישראלית לחברות הגז הלאומיות המצריות - פיצוי על עצירת אספקתו של הגז המצרי לישראל בשנת 2011 כתוצאה מפעולות חבלה בצינור ההולכה. הסכום המדובר הוא כחצי מיליארד דולר והוא יגיע לחברת החשמל במנות: חמישית בתוך כשנה, ולאחר מכן כ־50 מיליון שקל לאורך 8 השנים הבאות. הכסף, כך מבטיחים כולם, אמור להתגלגל לכיסו של הצרכן הישראלי ולהוריד או לפחות למנוע התייקרות בתעריף החשמל.

בראש סדר העדיפויות של חברת החשמל היתה מטרה ברורה: להשלים את החתימה ולקבע עובדות בשטח. זאת בתום 4 שנים של מו"מ וניסיון ללחץ תגמול כספי מפסק בוררות בינלאומי שהינו מחייב מחד אבל מורכב מאד לאכיפה, מאידך.

 

בחברת החשמל מתגאים בפשרה שהושגה ודוחים את הביקורת על תספורת חוב של יותר מ־70%, ועל הניסיון לקשור בין הפשרה למניע עסק בדמות ייצוא גז ישראלי למצרים.

כזכור, בעקבות הפיכת השלטון במצרים ב־2011 פוצצה צנרת ההולכה יותר מ־10 פעמים עד שהושבתה. חברת החשמל נאלצה לשרוף סולר יקר ומזהם כדי להפעיל את תחנות הכוח שלה והציבור בישראל ספג התייקרות מצטברת של כ־33% בתעריף חשמל שלו עד אמצע שנת 2013.

 

מנכ"ל חברת החשמל עופר בלוך ויו"ר חברת החשמל יפתח רון טל מזכירים כי שני גופי יעוץ בינלאומיים בחנו את הפשרה, ושקלו מולה אלטרנטיבות אחרות, לרבות ניהול מאבק משפטי בקהיר או ניסיון לחלט רכוש של חברה ממשלתית מצרית, זאת מבלי להתחייב לתוצאות המהלך או ללוח הזמנים שלו. "אם מישהו חושב שהיה אפשר להוציא מפה עוד כסף, אז בבקשה שיתכבד ויוכיח איך", מגיב רון טל לבקורת.

 

הנסיעה בכבישי קהיר מובילה לאחד הבניינים היותר מאובטחים בבירה. מבחוץ הוא נראה כמו בנין משרדים. מבפנים הוא נדמה יותר לטרקלין של מלון מפואר. כאן מצטרפים למשלחת אנשי השגרירות הישראלית, מנהלי חברות הגז הלאומיות המצריות ועוזריהם. אורח הכבוד הוא שר הנפט המצרי טארק אל־מולא שמקדם בשנים האחרונות את הפיכתה של מצרים למעצמת אנרגיה אזורית. למצרים עתודות גז אדירות, גדולות פי כמה מאלה של ישראל. רק לפני כשלושה שבועות דווח בתקשורת המצרית על פגישות שניהל עם הנשיא א־סיסי ובכירי נובל אנרג'י האמריקאית.

 

כלכליסט | ליאור גוטמן, קהיר | 18.6.19

 

מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy