פרסם אצלנו
צור קשר
יום שני 17.02.2020
הממונה על התחרות מוציאה את דלק קידוחים מרישיון "רועי"
02/08/2019 08:29

רשות התחרות (רשות ההגבלים העסקיים) קבעה היום (א') ששותפות הגז דלק קידוחים שבשליטת יצחק תשובה לא תוכל להיכנס כשותפה חדשה ברישיון הגז הימי "רועי". כך נודע ל"כלכליסט". מדובר ברישיון וותיק שטרם פותח עד היום, למרות שפוטנציאל הפקת הגז שם שנמדד שם ב-2014 על ידי חברה חיצונית בלתי תלויה (NASI) מגיע לעד כ-100 מיליארד מ"ק, או כשליש מנפחו של מאגר הגז תמר.

רישיון רועי מוחזק כיום בידי רציו (70%), הזדמנות ישראלית (10%) ואדיסון האיטלקית (20%), שרק לאחרונה מכרה את נכסי הגז והנפט שלה לידי אנרג'יאן היוונית-בריטית.  

במרץ האחרון דיווחה דלק קידוחים שהיא מממשת אופציה ישנה לרכוש כ-25% ברישיון, מהלך שלא רק היה מגדיל פוטנציאלית את נכסי הגז שלה אלא גם היה הופך אותה ואת רציו לשותפות במאגר גז שני בישראל רציו ודלק קידוחים מחזיקות כ-60% ממאגר לוויתן, מתוכם 15% רציו והשאר דלק קידוחים).  
ברשות התחרות, שהופתעו בזמנו מהמהלך, הביעו ביקורת על התכנית העסקית של דלק קידוחים: לאורך השנים המדינה עמלה קשות לדלל את אחזקות קבוצת דלק ברישיונות הגז השונים, שהגיעה בשיאה לכ-20 רישיונות ימיים. המהלך לדידול דלק ארך מספר שנים ובשיאו המדינה כפתה על דלק קידוחים למכור את מאגרי כריש ותנין לשחקן חדש שיתחרה בה על אספקת הגז למשק, ואף חייבה אותה למכור את אחזקותיה במאגר תמר (במקור 31.25%) עד שנת 2021.  

במקרה או שלא, רישיון רועי אמור להיקדח רשמית בחודשים הקרובים, או אז יתברר עד כמה המאגר מסחרי ועד כמה הוא יכול לשרת את המשק או למכור חלק מהגז שימצא שם לחו"ל.  

תגובת דלק קידוחים: "אנו לומדים את ההחלטה ובוחנים את האפשרויות המשפטיות העומדות בפנינו".

כלכליסט | ליאור גוטמן | 28.7.19


מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy