פרסם אצלנו
צור קשר
יום רביעי 08.07.2020
חברת החשמל המזרח ירושלמית תשלם חוב של 180 מיליון שקל לחברת החשמל
20/08/2019 12:47

שופט המחוזי בירושלים פסק היום כי חמ"י תשלם לחברת החשמל את שארית החוב על שנת 2013 - לאחר תשלום של 350 מיליון שקל; מלבד זאת, לחברה נותר חוב לחברת החשמל של 2 מיליארד שקל.

 שופט ביהמ"ש המחוזי בירושלים משה בר, פסק ברביעי האחרון שחברת החשמל המזרח ירושלמית (חמ"י) תשלם לחברת החשמל כ-180 מיליון שקל בגין חובות עבר שנגררו מאז 2013.

 

חברת החשמל המזרח ירושלמית אחראית על אספקת החשמל לפלסטינים שגרים בעיר הבירה, כמו גם בשטחי יהודה ושומרון. עיון בפסק הדין מלמד שחברת החשמל טענה שיש חוב מולה בהיקף של כ-531 מיליון שקל זאת עבור אספקת חשמל ושירותים אחרים במהלך שנת 2013. כ-350 מיליון שקל שולמו תוך כדי ההליך המשפטי, וחברת החשמל עתרה כדי לקבל את יתרת החוב עבור אותה שנה בלבד. לפי השופט בר עם, חמ"י לא הצליחה להוכיח (כפי שטענה) שכל הסכום עבר, ולכן היא נדרשת לשלם את ההפרש.

 

למרות פסק הדין, חובם של הצרכנים תושבי יו"ש ועזה נשאר גבוה, ולפי דו"חות חברת החשמל שפורסמו שבוע שעבר הוא הגיע לרף של כ-2 מיליארד שקל. לשם השוואה , מדובר בכ-37% מסך ההכנסות של החברה לרבעון השני של 2019, כפי שהם דווחו לבורסה בשבוע שעבר. בעבר נעשו ניסיונות לגבות את החוב, כולל פניה לבעלים של חברת החשמל, היא ממשלת ישראל, לבצע קיזוזי חוב מול גביית מיסים עבור הרשות, או לחילופין לאשר לחברת החשמל לבצע ניתוקי חשמל יזומים. עד היום ממשלת ישראל לא אישרה מהלכים מסוג זה, ולוותר על וביהמ"ש העליון בשבתו כבג"צ פסל באפריל האחרון לנתק שכונות, זאת מבלי שחברת החשמל תוכיח שיש הליך מסודר לנושא. לפני כ-10 ימים, ולאחר קבלת הסברים מחברת החשמל לגבי הליך הניתוקים המתוכנן, אישר בג"צ לנתק שכונות באם החוב לא שולם.

 

כלכליסט | ליאור גוטמן | 18.8.19

 

מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy