פרסם אצלנו
צור קשר
יום רביעי 08.07.2020
הפיילוט שיכניס תחרות בצריכת החשמל של משקי הבית יוצא לדרך
20/08/2019 13:00

כבר רואים את הסוף למונופול של חברת החשמל. בימים אלה יוצאת לדרך הסדרה שתאפשר את כניסתם של ספקים חדשים לשוק. אלה ירכשו חשמל מהיצרנים השונים וימכרו אותו ישירות לבתי אב בהנחה.

 רשות החשמל מתכננת לצאת לפיילוט של מכירת חשמל ישירה בין ספקים חדשים לכלל הצרכנים בארץ, כך נודע ל”כלכליסט”.  מדובר במתן זיכיון לתיווך בין מי שמייצר את החשמל - חברת החשמל עצמה או יצרני חשמל פרטיים - לבין בתי אב, על בסיס מודל אחר מזה שהיה נהוג עד כה, ואשר יאפשר מתן הנחה מתעריף החשמל הקבוע. זאת בדומה לתנאים שקיבלו חברות גדולות שרכשו בשנים האחרונות חשמל מייצור פרטי בעסקאות ישירות וקיבלו הנחה של עד 10% מתעריף החשמל הרשמי. הפיילוט לתוכנית ינוסח בשבועות הקרובים מתוך כוונה לפרסמו עד אחרי החגים.

שוק אספקת החשמל פועל במבנה ישן לפיו כמעט כל בתי האב הם לקוחות של חברת החשמל ועדיין נשענים על החברה הממשלתית בהולכה וחלוקה של חשמל. במהלך הרפורמה בחברת החשמל אישרה הממשלה לראשונה פתיחה של שוק האספקה לתחרות. בהחלטה נקבע ש”במקטע האספקה לצרכני מתח נמוך המקטע ייפתח לתחרות באופן הדרגתי, ולחברת חשמל תינתן האפשרות להתחרות בו אם וכאשר ירד נתח השוק שלה מתחת ל־60% ממספר הצרכנים במקטע האספקה במתח נמוך, בהתאם לרגולציה שתיקבע רשות החשמל”. החלטה זו מיושמת בימים אלה.

 
 

לצורך ביצוע המהלך - כלומר קביעת הקריטריונים וההסדרה בשלב הראשון, ופרסום מכרז ובחירת ספקים בשלב השני - המדינה הגדירה ש”נדרשים מערך הפקת חשבונות וגבייה, מאגר היסטוריית נתוני הצרכן, ומוקד שירות לקוחות”. במילים אחרות, חברה שתוכל להתנהל מול אלפי לקוחות במקביל, לתת שירותי אספקת חשמל אבל גם מידע, ולהעביר חשבוניות תשלום בסוף החודש. 

בסביבת רשות החשמל עוד לא בטוחים אילו חברות ירצו להיכנס לתחום, אולם אחת ההצעות שעלו על השולחן היא שלחברות התקשורת עשוי להיות עניין בתחום זה, כיוון שהן בכל מקרה מחזיקות שירותי חיוב ומוקדי שירות. חברות התקשורת או כל מי שיש בידיו מערך כזה יוכל לרכוש את החשמל במכסות גבוהות תוך קבלת הנחת תעריף לגודל, ואז להציע את החשמל ללקוחות קצה תוך מתן הנחה משנית על התעריף הרשמי. אחד הדברים שימדדו בפיילוט הוא הממשק שבין לקוח הקצה לספק, כאשר גופים שמייצרים חשמל כבר היום יוכלו להצטרף ולהניע את המהלך. 

במקביל למציאת ספקים לרכישת ומכירת חשמל, תקדם רשות החשמל פיילוט של כמה מאות או אלפי לקוחות שיתקינו בביתם "מונה חכם" שיוכל למדוד ולשדר נתוני צריכת חשמל בכל רגע נתון. זאת כדי שהספק יוכל לגבש את קהל הלקוחות ולהכיר את הרגלי הצריכה שלהם. זאת כדי שיוכל להגדיר איזו הנחה הוא מציע לכל אחד מהם ובאילו שעות. בחזון של רשות החשמל המצב בעתיד יהיה של שוק ובו מוכרים וקונים בדיוק כמו בעולם הסלולר בו לקוח יכול להחליף ספק במהירות יחסית ותוך התמחרות על המחיר הסופי שהוא מקבל.

כלכליסט | ליאור גוטמן | 19.8.19


מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy