פרסם אצלנו
צור קשר
יום רביעי 08.07.2020
העסקים החדשים והמזהמים של ענקיות הנפט והאנרגיה: "הפלסטיק טוב לאנושות"
04/09/2019 16:24

העולם מוצף בפלסטיק - אבל יותר מ-5,000 איש עובדים על גדות נהר אוהיו בהקמת מפעל פלסטיק עצום עבור ענקית האנרגיה והנפט Shell ■ החברה קיבלה בעבר את אחת מהטבות המס הגדולות בהיסטוריה של פנסילבניה, ותייצר יותר ממיליון טונה של פלסטיק בשנה.

הנכס ששטחו כ–1.5 קמ"ר נראה כמו תפאורה ענקית של לגו העולה מגדות נהר אוהיו. זהו אחד ממיזמי הבנייה הפעילים הגדולים בארה"ב, ועובדים בו יותר מ–5,000 איש. כשהבנייה שלו תסתיים, למתקן יגיעו צינורות המשתרעים על פני מאות קילומטרים באזור האפלצ'ים. תהיה לו מערכת מסילות משלו, עם 3,300 קרונות משא. כמו כן, הוא ייצר כל שנה יותר ממיליון טונה של משהו שאנשים רבים חושבים שהעולם צריך פחות ממנו: פלסטיק. החששות מפסולת פלסטיק שמגיעה לאוקיינוסים גוברים, המחזור בארה"ב ממשיך לדשדש, ובמקביל — הייצור של פלסטיק חדש צומח. את המפעל בונה ענקית האנרגיה והנפט, רויאל דאץ' של (Royal Dutch Shell), כ–40 ק"מ צפון־מערבית לפיטסבורג.

בדומה למפעל הזה, יש יותר מ–10 מפעלים שנמצאים בבנייה או בתכנון ברחבי העולם על ידי חברות פטרוכימיקלים כמו אקסון מוביל ודאו, כולל כמה באוהיו הסמוכה, וירג'יניה המערבית וחוף המפרץ של ארה"ב. לאחר כמה עשורים שבהם עבודות תעשייתיות בארה"ב עברו מעבר לים, עלייתו של מגזר הפטרוכימיים מעורר התרגשות. הנשיא דונלד טראמפ אף ביקר וערך סיור במפעל.
 
"המקום שאנחנו באים ממנו הוא שפלסטיק — ברוב הצורות שלו — טוב לאנושות", אומרת הילרי מרסר, שמפקחת על הבנייה עבור של. הצמיחה בתחום נובעת בחלקה מהפופולריות של הפלסטיק כחומר ורסטילי וזול, אבל בחלקים של אזור האפלצ'ים, העלייה בייצור הפלסטיק נובעת גם מעודף של גז טבעי. שבירה הידראולית (fracking) נכנסה לשימוש בפנסילבניה לפני 15 שנה, שיושבת מעל מאגר הגז הענקי מרסלוס שייל. מחירי הגז הטבעי צנחו ואת הרווחים צריך למצוא במקור אחר, בעיקר בגז אתאן, שמשוחרר לאוויר במהלך השבירה ההידראולית ואפשר להפוך אותו לפוליאתילן — צורה נפוצה של פלסטיק.
 
למרות המודעות הגוברת לנזקי הפלסטיק, ייצורו עדיין נשמע הגיוני להרבה אנשים — לאיגוד העובדים שהצטרפו אליו הרבה חברים חדשים; לחברה השלישית בגודלה בעולם שנאבקת עם מחירי נפט נמוכים; ולפקידי הממשל לשעבר, שבניסיון ליצור מקומות עבודה הציעו לענקית האנרגיה את אחת מהטבות המס הגדולות בהיסטוריה של המדינה.
 
דה מרקר | ניו יורק טיימס | 29.8.19

מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy