פרסם אצלנו
צור קשר
יום רביעי 12.08.2020
הנפקת הענק של חברת הנפט הסעודית תפוצל; הבורסה בטוקיו - מועמדת מובילה
04/09/2019 16:26

לפי התוכנית, חלק ממניות ארמקו, במה שאמורה להיות ההנפקה הציבורית הראשונה הגדולה בעולם, יונפקו השנה בבורסה בסעודיה; לאחר מכן תבוצע הנפקה בינלאומית ב-2020 או 2021, ככל הנראה ביפן; האי-ודאות הפוליטית בבריטניה ובסין הפכה את הבורסות בלונדון והונג קונג לפחות אטרקטיביות.

ארמקו, חברת הנפט הממשלתית של סעודיה, שוקלת תוכנית במסגרתה תפצל את ההנפקה המתוכננת שלה לשני שלבים, כך מדווח ה"וול סטריט ג'ורנל".  לפי התוכנית, חלק מהמניות במה שאמורה להיות ההנפקה הציבורית הראשונה (IPO) הגדולה בעולם, יונפקו בבורסה בסעודיה בהמשך השנה. לאחר מכן תבוצע הנפקה בינלאומית ב-2020 או 2021, כך לפי יועצים ובכירים המעורים בנושא. לדבריהם, החברה מעדיפה את בורסת טוקיו להנפקה השנייה. זאת מכיוון שהאי-ודאות הפוליטית בבריטניה ובסין הפכה את הבורסות בלונדון והונג קונג לפחות אטרקטיביות, על אף שעד לאחרונה הן נחשבו כמועמדות המובילות. בורסת ניו יורק אמנם הייתה המועדפת על יורש העצר הנסיך מוחמד בן סלמן, אך נפסלה בשל החשש שהנכסים יוקפאו בתביעות הקשורות למימון טרור.

בכירים בחברה טענו כי עוד לא התקבלה החלטה סופית בנוגע למיקום ההנפקה או המועד שלה, וכי כל האפשרויות נותרו פתוחות. אם כי הם הודו כי טוקיו היא היעד המועדף. ההכנסות מההנפקה המצופה אמורות לסייע לסעודיה במאמציה להפחית את תלות הכלכלה בנפט. עבור 2018 דיווחה החברה על רווח של 111 מיליארד דולר, שהפך אותה לחברה הרווחית בעולם.
 
ההנפקה תוכננה במקור ל-2018 ונדחתה בסופו של דבר. במקור תכננה ארמקו לגייס 100 מיליארד דולר, אך בשלב זה לא ברור מה יהיה הסכום הסופי. "החברה ממשיכה לתקשר עם בעלי המניות בפעילויות הנוגעות למוכנות לקראת ההנפקה", נמסר מארמקו. עוד הוסיפו כי הם מוכנים, וכי התזמון עצמו יהיה תלוי בתנאים בשוק ובהתאם לבחירת בעלי המניות. 
 
הנסיך בן סלמאן מקווה להשיג הערכת שווי של 2 טריליון דולר לחברה, בעוד שבנקאים מאמינים כי הטווח יהיה 1.2-1.5 טריליון דולר. מכירה של אחזקה קטנה דרך הבורסה המקומית עשויה לסייע לנסיך להגיע ליעד שלו, שכן תבטיח שהביקוש של המשקיעים למניות הזמינות יהיה גבוה מההצע, שבתורו יעלה את הערכת השווי של החברה.
 
כלכליסט | 30.8.19

מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy