פרסם אצלנו
צור קשר
יום שבת 30.05.2020
שלוש שנים, שלוש חברות אנרגיה: מי הרוויח ומי הפסיד?
11/10/2019 11:54

החרפת התחרות בענף הגז, ירידת המחירים בעולם והאי-ודאות סביב עסקת יצוא הגז למצרים העלו את מפלס החששות בקרב המשקיעים ■ הירידות בענף נרשמו בשעה שמאגר תמר המשיך ליהנות ממעמד מונופוליסטי - והניב רווח של כמיליארד דולר בשנה לשותפות.

שלוש השנים האחרונות היו מאתגרות לחברות הגז הישראליות. החרפת התחרות בענף בעקבות כניסת אנרג'יאן היוונית, ירידת מחירי הגז בעולם והאי-ודאות סביב עסקת יצוא הגז למצרים העלו את מפלס החששות בקרב המשקיעים. הירידות נרשמו בשעה שמאגר תמר המשיך ליהנות ממעמד מונופוליסטי והניב רווח של כמיליארד דולר בשנה לשותפות, ששימש בעיקר לחלוקות דיווידנד נדיבות.

 
ישראמקו, הנמנית על קבוצת אקויטל שהשליטה בה מיוחסת בשוק ההון לקובי מימון, איבדה בשלוש השנים האחרונות 33%, כשעיקר הירידה נרשמה בחצי השנה האחרונה. לאחר הירידות, השותפות - המחזיקה ב-28% מהזכויות במאגר תמר - נסחרת לפי שווי של כ-3.1 מיליארד שקל. אחת הסיבות המרכזיות ללחץ על הנייר הוא ההחלטה של חברת החשמל להעביר חלק מהרכש מתמר ללווייתן. המשמעות: אובדן הכנסות של כ-850 מיליון דולר לתמר. חרף הירידות, ישראמקו חילקה בשלוש השנים האחרונות דיווידנדים נדיבים - כ-3.6 מיליארד שקל. הדיווידנדים קיזזו את כל התשואה השלילית - כך המשקיעים באיזון.
 
דלק קידוחים, שמחזיקה במאגרי לווייתן ותמר, איבדה בשלוש השנים האחרונות 17%. לאחר הירידות נסחרת דלק - שותפות הגז הגדולה בישראל - בשווי של כ-10 מיליארד שקל. כמו ישראמקו, גם דלק הושפעה מהחרפת התחרות במשק ואיבוד חוזים לטובת מאגר כריש; ואולם בשונה מישראמקו, דלק מחזיקה גם בלווייתן, כך שתמשיך לקבל הכנסות מלקוחות שעזבו ללווייתן. כמו ישראמקו, גם דלק חילקה דיווידנדים בנדיבות, 1.4 מיליארד שקל בשלוש שנים, שקיזזו חלק קטן מהירידות.
 
רציו  ביססה עד כה את פעילותה בתחום הגז על גיוסי הון וחוב מהציבור, דרך הבורסה. בשותפות ממתינים כעת להכנסות ראשונות מלווייתן, שיחל לפעול בסוף 2019. יחידות ההשתתפות של רציו רשמו בשלוש השנים האחרונות עלייה זניחה של 2%, והשותפות נסחרת בשווי של כ-2.7 מיליארד שקל. השותפות לא חילקה בשנים האלה דיווידנדים, כך שמי שהשקיע בה לפני שלוש שנים מופסד מעט. הסנטימנט השלילי ברציו מיוחס בעיקר לאי-ודאות סביב יצוא הגז למצרים. ככל שהאי-ודאות תתפוגג, כך פרמיית הסיכון של לווייתן תקטן - ורציו עשויה ליהנות מרוח גבית.
 
דה מרקר | ערן אזרן | 4.10.19
 

מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy