פרסם אצלנו
צור קשר
יום שני 01.06.2020
דיווחים: אקסון מובייל במגעים עם שותפות לווייתן
16/11/2019 19:51

מטרת השיחות, כך לפי רשתות תקשורת זרות - הקמת מתקני ייצוא גז נוזלי לאירופה; בשלב זה מדובר בשיחות בלבד, שלא ברור מה יעלה מהן. כך או כך, בנייה של מתקן כזה תארך שנים, בעלויות של מיליארדי דולרים.

 גורמים בענקית האנרגיה אקסון מובייל מצוטטים ברשתות תקשרות זרות בנוגע למגעים המתנהלים בין החברה לבין שותפות מאגר לווייתן, במטרה לבנות מתקני ייצוא גז נוזלי לאירופה. בשלב זה מדובר בשיחות בלבד שלא ברור מה יעלה מהן. במידה והמגעים יבשילו לכדי הקמת של תשתית ימית, היא עשויה לשרת ייצוא גז לאירופה או שווקים רחוקים, אולם כך או כך בנייה של מתקן שכזה תארך שנים בעלויות של מיליארדי דולרים. בשותפות לווייתן סרבו להתייחס לידיעה.

הרעיון לייצא גז מישראל לאירופה דרך מתקני תשתית חדשים נחשף לראשונה לפני כחצי שנה ובמסגרת הדו"חות השנתיים של דלק קידוחים, שמחזיקה בכ-45% ממאגר לוויתן. באותם דיווחים נכתב שהחברה בוחנת "כדאיות כלכלית לכמה פרויקטים לייצוא באמצעות LNG (גז נוזלי - ל"ג)", מבלי לחשוף יותר מדי פרטים. עבור אקסון מובייל מדובר בניסיון שני להכנס לשוק הישראלי, זאת לאחר שבמסגרת המכרז הבינלאומי לחלוקת רישיונות קידוח הענקית האמריקאית רכשה את המסמכים הרשמיים, אולם בסופו של יום העדיפה להתמקד בשווקים במצרים ובקפריסין.
 
כלכליסט | ליאור גוטמן | 14.11.19

מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy