פרסם אצלנו
צור קשר
יום ראשון 12.07.2020
מסתמן: תעריף החשמל יירד ב-4% בינואר 2020
25/11/2019 20:10

כך עולה משימוע של רשות החשמל. אם ההוזלה תיושם, יירד מחיר קוט"ש מ-55 אג' ל-53 אג'. הסיבה להוזלה - ירידת מחירי דלקים ומכירה ברווח של תחנת כוח על ידי חברת החשמל. האוצר החזיר את התוכנית להעלות את המס על שימוש בפחם, ובכך מנע הוזלה של עוד 3%

רשות החשמל, הרגולטור האחראי על יצרני החשמל במשק, מפרסמת הערב (ב') את השימוע הרשמי לקראת קביעת תעריף החשמל בינואר הקרוב. לפי רשות החשמל התעריף צפוי לרדת ב-4%, זאת לאחר עלייה של כ-2.9% בתחילת 2019. 

 
במידה והשימוע של רשות החשמל יישאר ללא שינוי בחודש הקרוב, תעריף החשמל הביתי יוזל מכ-55 אגורות לקילוואט/שעה כיום, לכ-53 קילוואט לשעה בינואר 2020. ירידת המחיר צפויה להשפיע לחיוב גם על תעריפי המים, וזאת כיוון שמתקני ההתפלה הם מצרכני החשמל הגדולים במשק. 
 
עיון בנתוני רשות החשמל מעלים שמכירת תחנת הכוח של חברת החשמל תרמה 4% לירידה, כמו גם הפחתה נוספת של כ-4% בשל ירידת תעריפי הפחם. על שני אלו נרשמה הפחתה שלישית של כ-3.3% כתוצאה מירידת מחירי הגז בחוזים החדשים של חברת החשמל מול מאגר לווייתן, ועוד ירידה של כ-1.2% בשל פשרת הגז מצרי במסגרתה חברת החשמל אמורה לקבל פיצוי. מול כל אלה נרשמה עלייה של כ-3.3% בשל סבסוד מתקנים סולאריים לייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות, והחזרי עלויות לחברת החשמל שצמצמו בכ-1.4% את ירידת התעריף. הסעיף המפתיע ביותר הוא הרצון של האוצר לחפש כסף בכסים של האזרחים: לפי רשות החשמל, משרד האוצר החזיר לשולחן את תוספת המס הישיר (בלו) על שימוש בפחם, מה שמיתן את ההוזלה בכ-3.1%. 
 
בתחילת 2019 שר האוצר כחלון נתן הוראה להקפיא התייקרויות במס על הפחם, והשאלה הגדולה האם הוא יתערב שנית גם הפעם כדי לתת לאזרחים ירידת תעריפים של יותר מ-7%, במקום רק כ-4% כפי שנקבע בשימוע. הרשות שיקללה בחישוביה את השינויים והתמחורים שאמורים להיכנס לקופת חברת החשמל במהלך 2020. כך למשל מכירת תחנת הכוח "אלון תבור" לידי רפק ומבטח שמיר בכ-1.9 מיליארד שקל - יותר ממיליארד שקל מעבר לשווי של התחנה בספרים - תתגלגל לכיס של הצרכנים.
 
כלכליסט | ליאור גוטמן | 18.11.19

מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy