פרסם אצלנו
צור קשר
יום חמישי 04.06.2020
דלק קידוחים עלולה להוות פצצה מתקתקת עבור תשובה
06/04/2020 13:07

שותפות הגז סיימה את 2019 עם רווח נקי של 224 מיליון דולר, אבל מדו"חותיה נעלמו הדיבידנדים שקבוצת דלק בונה עליהם, שחלוקתם מותנית במחזר חוב אדיר עד ינואר הקרוב; בסביבת דלק קידוחים טוענים כי אי אפשר להכריז על משהו שאינו קיים

 דיבידנד הולך ומתרחק: דו"חות 2019 שפרסמה אתמול דלק קידוחים בוודאי לא סיפקו ליצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק, יצחק תשובה סיבות לאופטימיות. עוד עולה מהם עובדה שעלולה לקבוע את עתידה של קבוצת דלק – ככל שדלק קידוחים תיכשל בניסיון למחזר חוב בהיקף מינימלי של 2 מיליארד דולר שנלקח עבור פיתוח מאגר לווייתן, כך היא לא תוכל אפילו לדון באפשרות של חלוקת דיבידנדים, שקבוצת דלק, השולטת (55%) בדלק קידוחים, משוועת להם.

לפי תזרים המזומנים החזוי שפרסמה קבוצת דלק לפני שלושה שבועות, היא בונה על קבלת דיבידנדים מצטברים של 2.9 מיליארד שקל מדלק קידוחים עד 2025 מהם 620 מיליון שקל ב־2020 וגם ב־2021. אולם למרבה הפלא, החלוקה הזו לא מופיעה בצורה רשמית בדו"חות דלק קידוחים, ולמעשה יתרות הסגירה בסעיפי המזומנים שלה ב־2020 זהות ליתרות הפתיחה של 2021, כלומר, הדיבידנד המיוחל עשוי שלא להגיע. בסביבת דלק קידוחים טוענים כי אי אפשר להכריז על משהו שאינו קיים, ולכן החלוקה לא קיבלה ביטוי רשמי.
 
גם עבור דלק קידוחים, שקופת המזומנים שלה מכילה כיום 230 מיליון דולר, מדובר במציאות מאתגרת. זאת מכיוון שלשותפות חובות לפירעון הן ממאגר תמר (22%) והן ממאגר לווייתן (45%). דלק קידוחים אמורה לפרוע בדצמבר הקרוב 320 מיליון דולר עבור אחת מחמש סדרות אג"ח שהנפיקה לפיתוח מאגר תמר; ובינואר 2021 היא מתכננת לפרוע 300 מיליון דולר על הלוואה מול ג'י.פי. מורגן ו־HSBC. המשמעות: דלק קידוחים חייבת להשלים עד סוף ינואר הקרוב מימון מחדש של 1.75 מיליארד דולר לפחות כדי להבטיח את יכולות ההחזר שלה ובמקביל לחלק את הדיבידנד שתשובה מחכה לו. וכאמור, אם המימון מחדש לא יושלם, חלוקת דיבידנד או הנפקת זכויות לא עומדים על הפרק. 
 
עוד טוענת דלק קידוחים שיש בידה שלוש אפשרויות על הפרק: איגו"ח לווייתן בונד על לפחות 2 מיליארד דולר, החלפת ההלוואה באחת חדשה ל־8 שנים, כזו שבגינה השותפות כבר קיבלה מסמכי הבנות לא מחייבים מבנקים זרים. האפשרות השלישית היא להאריך את ההלוואה הקיימת בעוד 24-12 חודש, עד יעבור זעם משבר הקורונה. לפי דלק קידוחים שלושת התרחישים בנויים על הנחה שמרנית שלפיה מחיר חבית הנפט יתקבע לאורך השנה על 25 דולר בלבד, מה שמעניק לחלקה בלווייתן שווי של 4 מיליארד דולר. בשיחה עם המשקיעים הביע אתמול מנכ"ל הקבוצה יוסי אבו אמון ביכולתו לממן מחדש את החוב, גם בתרחיש קיצון של סרוב של אחד הבנקים לאשר את המהלך. "לא נהיה שבויים של אף גורם מממן. אם אחד לא ירצה, יש לנו כמה אחרים שמוכנים לתפוס את מקומו", אמר סמנכ"ל הכספים יוסי גבורה.
 
כלכליסט | ליאור גוטמן | 31.3.20

מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy