פרסם אצלנו
צור קשר
יום חמישי 04.06.2020
המדינה לשותפים בתמר: השיגו תוך חודש הסכמה שתאפשר חידוש התחרות בין תמר ללוויתן
20/04/2020 16:19

המדינה מקציבה חודש לשותפות בתמר לתקן את ההסדרים ביניהן באופן שיאפשר למאגר להתחרות בלוויתן, ולהוציא לפועל עסקה למכירת גז מהמאגר לחברת החשמל במחיר זול מזה שהציע לה מאגר לוויתן - עסקה שנמנעה עד היום בגלל וטו של דלק ונובל.

 החודש הוקצה לשותפות כדי להגיע להסכם חדש שלא יאפשר יותר לאחד השותפים למנוע חתימת הסכמים למכירת גז. הצעד יאפשר לישראמקו, דור גז ותמר פטרוליום להשיג את אישור שותפות תמר לחתימת הסכם חדש עם חברת החשמל למכירת גז מהמאגר במחיר מוזל. במשק האנרגיה מעריכים כי המהלך יביא בסופו של דבר לפיצול שיווק הגז בתמר כאשר כל שותף במאגר יוכל למכור את חלקו היחסי במאגר.

 
מדובר בסכסוך שפרץ לאחר שישראמקו ותמר פטרוליום סיכמו על עסקה אך עד כה מנעו דלק קידוחים ונובל אנרג'י את אישור ההסכם, בגלל שהגז מ"תמר" אמור לבוא על חשבון גז שחברת החשמל רוכשת ממאגר לוויתן במחיר גבוה יותר. דלק ונובל מחזיקות יחדיו בכ-47% מהזכויות ב"תמר" לעומת 85% מהזכויות ב"לוויתן".
 
רשות התחרות הודיעה הבוקר כי נציגי משרדי האנרגיה, המחלקה הכלכלית בייעוץ חקיקה במשרד המשפטים, האוצר ורשות התחרות, הקצו לשותפות תמר פרק זמן קצר לתקן את ההסדרים ביניהן באופן שיבטיח, כי דלק, נובל וישראמקו לא תחזקנה בזכות וטו על החלטות שיווק גז ממאגר תמר. הסכמות כאלו ייתרו התערבות ונקיטת מהלך פורמלי על ידי המדינה.
 
ברקע הדברים פניית שותפות תמר שאינן מחזיקות גם במאגר לוויתן לממונה על התחרות בטענה שדלק ונובל - המחזיקות גם במאגר לוויתן - עושות שימוש בזכות וטו במסגרת משאים ומתנים לשיווק גז ממאגר תמר על מנת למנוע מתמר לספק גז במחירים שהם מחירים תחרותיים למאגר לוויתן. באופן ספציפי טענו השותפות בתמר שפנו בתלונה, כי דלק ונובל מנעו מהן להציע הנחה על מחיר הגז לחברת חשמל ומונעות מהן להציע הצעות מחיר תחרותיות ללוויתן בחוזים עתידיים.
 
גלובס | עמירם ברקת | 13.4.20

מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy