פרסם אצלנו
צור קשר
יום ראשון 12.07.2020
קפלינסקי יצטרך להכין תוכנית מגירה לכיבוי אורות בבזן
10/06/2020 15:19

הרכש החדש של בתי הזיקוק הוא המנכ"ל השביעי שמתחלף שם בעשור; אם ימיו של משה קפלינסקי יאריכו בתפקיד, הוא יצטרך להכריע בין שינוי מיקוד או העתקת בזן מחיפה, לבין סגירת המפעל עד 2030 תוך מאבק על פיצוי לבעלי השליטה.

עוד מטאטא חדש: הכניסה של משה קלפינסקי לתפקיד מנכ"ל בתי הזיקוק בחיפה מסכמת עשור שאופיין בתהפוכות ניהוליות בחברה שהחליפה במהלכו מנכ"ל שבע פעמים. ישר בן מרדכי, שניהל את בזן 11 שנים, עזב ב־2011; אחריו הגיעו פנחס בוכריס (לשנה וחצי); אריק יערי (לשנה וחצי); אבנר מימון (לשנתיים); בן מרדכי חזר לסיבוב שני (של שנה וחצי); אחריו מונה שלומי בסון כמ"מ מנכ"ל, ועכשיו הגיע תורו של קפלינסקי שמקווה לכהונה ארוכה יותר.

לא ברור מה יש בבית הזיקוק החיפאי, או בבעלי השליטה עידן עופר (33%), באמצעות החברה לישראל, ומשפחת פדרמן (15%) באמצעות מפעלים פטרוכימיים, שגורם לכזו תחלופה של מנהלים, אבל כלל לא בטוח שתחלופה כזו היא הדרך הנכונה לנהל עסק. כל עסק, בעיקר בזן, שמנייתה איבדה 38% בעשור האחרון. לא את כל הירידה בשווי המניה אפשר לייחס לחילופי הבכירים בבזן, וניתן לייחס אותה גם לאירועים חיצוניים שעוברים על שוק האנרגיה העולמי ולשינויים רגולטוריים בישראל. עם זאת, קצב חילופי המנכ"לים מקשה בוודאי גיבוש אסטרטגיה להתמודדות עם השינויים האלה.
 
הכנה לרגולציה חונקת
 
הפרישות האחרונות של הבכירים לוו גם לא פעם בחקירות של המשטרה הירוקה, בעיקר בשל תקלות תפעוליות וחשש מזיהום אוויר. לאורך השנים בית הזיקוק הלך ותפס לו מקום של כבוד ב"כוונת" של הרגולטורים, ורק שלשום אירוע השריפה  התרחש במתקני בזן בסוף 2016 הסתיים בפשרה משפטית שכוללת קנסות של 50-30 אלף שקל לשלושה בכירים וקנס של 1.2 מיליון שקל לחברה עצמה. 
 
קפלינסקי אולי לא עושה את ההשוואה, אבל המאבקים הרגולטוריים שהיו לו כמנכ"ל מפעל המלט נשר, בהם הכרזה על נשר כמונופול שחייבה אותה למכור את נשר הרטוב ופתיחת השוק לתחרות וליבוא מלט. צעדים אלה, שחתכו את נתח השוק של נשר, עשויים להיראות כמו טיול בפארק לעומת המציאות היומיומית שתלווה אותו בבזן, החל בצווי מניעה לפעילות בשל חריגות וזיהומים ופגישות תקופתיות עם המשטרה הירוקה, וכלה ברגולציה חונקת. ונראה שגם השרה החדשה להגנת הסביבה, גילה גמליאל, פותחת חזית עם בזן, כשהצהירה כי היא מחויבת להפחתת פליטות גזי חממה, וכי "ישראל תשים דגש מיוחד על ההתמודדות עם משבר האקלים", הצהרה שבוודאי לא עושה טוב ליצרנית הדלקים. 
 
אולם מעבר לכך, הכהונה הקרובה של קפלינסקי עשויה לכלול תוכנית מגירה לסגירה עתידית, גם אם רחוקה, של בית הזיקוק. מתי? לא מחר בבוקר, וצריך לומר ביושר שנכון להיום, יהיה קשה להסתדר בלי בית הזיקוק שמספק 60% מהביקוש לבנזין וסולר בישראל. גם מגזר הפולימרים מפרנס מאות מפעלים ואלפי משפחות, וסגירה מיידית שלו תגרור גל של אבטלה שאף פוליטיקאי לא ירצה במשמרת שלו. 
 
כלכליסט | ליאור גוטמן | 3.6.20

מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy