פרסם אצלנו
צור קשר
יום ראשון 12.07.2020
משרד האנרגיה יחייב את חברת החשמל למכור עודפי גז נוזלי זול לתעשייה
10/06/2020 15:22

היום פרסם המשרד מכרז במסגרתו רשות הגז הטבעי תבחר גוף שירכוש לפחות רבע מששת מטעני הגז הנוזלי שאמורים להגיע עד אוגוסט הקרוב, במחיר הנמוך ביותר בארץ; המהלך נוצר כדי לעודד את התחרות - ולהוזיל המחיר הגבוה שמשלמת התעשייה למאגרי תמר, לוויתן, כריש ותנין

משרד האנרגיה פרסם הערב (א') קול קורא למכירת עודפי גז נוזלי של חברת החשמל למפעלי תעשייה. מדובר בסוג של מכרז במסגרתו רשות הגז הטבעי במשרד האנרגיה תבחר גוף שירכוש לפחות רבע מששת מטעני הגז הנוזלי שאמורים להגיע עד אוגוסט הקרוב, כך שלרשות התעשייה יעמוד צבר של כחצי מיליארד מק שהוא יוכל לקנות במחיר הכי נמוך בישראל. על פי ההערכות חברת החשמל תמכור את הגז סביב 3.5 דולר ליחידת חום, כאשר תוספת התיווך תביא את רף המחיר לכ- 3.7-3.8 דולר ליחידת חום. לשם השוואה, מפעלי התעשייה משלמים היום בין 6-8 דולר ליחידת חום, תלוי בחוזה. 

המחשבה לחייב את חברת החשמל למכור עודפי גז נוזלי נולדה משילוב של שני אירועים. הראשון הוא צניחת מחירי האנרגיה בעולם שגררה חלק המפעלים לחזור ולהשתמש במזוט מזהם על פני שימוש בגז טבעי יקר. האירוע השני הוא צניחת מחירי האנרגיה שאיפשר לחברת החשמל לרכוש מטעני גז נוזלי נקודתיים במחיר נמוך ב-50% על פני הגז שמשלמת למאגר תמר. 
 
במשרדי האוצר והאנרגיה תולים תקוות רבות במהלך, וככל שהוא יצליח הכוונה היא לנצל את תשתית ייבוא הגז הנוזלי של חברת החשמל לרכש מספר רב ככל שניתן של מטעני גז נוזלי, וכל זאת במחיר נמוך על פני המחיר בשוק, שנע סביב ממיצע של כ-5.4 דולר. בכוונת המדינה להרחיב את השימוש באותה תשתית ועד למצב שחלק מתחנות הכוח הפרטיות יוכלו לרכוש מטען גז נוזלי במחיר נמוך בעשרות רבות של אחוזים, זאת על פני רכש במחיר גבוה שהם משלמים למאגרי הגז הקונבנציונלים - תמר, לוויתן, כריש ותנין - וכך ליצור תחרות יש מאין במשק.
 
כלכליסט | ליאור גוטמן | 31.5.20

מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy