פרסם אצלנו
צור קשר
יום חמישי 26.11.2020
המדינה שוקלת להציע לבזן זכויות בנייה בשווי מיליארדים
29/06/2020 10:12

רמ"י מקדמת תוכנית גרנדיוזית לפינוי בתי הזיקוק והתעשיות הפטרוכימיות במפרץ חיפה; באזור ניתן לבנות עד 100 אלף דירות, ובזן עשויה לקבל זכויות בשטח שתפנה במקום פיצוי כספי; הצפי להשלמת המהלך, אם וכאשר יאושר: בין 7 ל־10 שנים.

 מדינת ישראל בוחנת אפשרות לתת לקבוצת בזן, שבשליטת החברה לישראל (32.99%), שבשליטת עידן עופר, זכויות בנייה בשטח שהיא תפנה באזור מפרץ חיפה. זאת, באם המדינה תחליט לבצע סגירה מבוקרת של בית הזיקוק והתעשיות הפטרוכימיות שמוצבות שם, כך נודע לכלכליסט. המהלך, שמגובש בימים אלו ברשות מקרקעי ישראל, אמור לנטרל מצב של תשלום פיצוי ממשלתי לקבוצת בזן, במקרה שתתקבל החלטה לסגור את כלל העסקים שפועלים שם. התמורה לפינוי תבוא לידי ביטוי ביכולת למכור קרקעות, להשכיר או למכור מבנים שיוקמו. ההערכה היא שבאזור המועמד לפינוי ניתן לבנות כ־100 אלף יחידות דיור. 

אז כמה שווה הפיצוי? בשלב זה כל מספר תופס. ברמ"י מגבשים הצעת מחליטים ומקווים שזו תובא לאישור הממשלה במסגרת התקציב הקרוב. במקרה או שלא, בדו"ח הרבעון הראשון של 2020, בזן הזמינה מעריך חיצוני לבחינת שווי בית הזיקוק לבדו, מבלי להתייחס לפעילות כרמל אולפינים או גדיב. על פי הערכת השווי, תג המחיר של בית הזיקוק עמד על 1.7 מיליארד דולר (5.8 מיליארד שקל). דו"ח של חברת מקינזי, שפורסם בשבוע שעבר, העריך שפינוי הקרקעות ושיווקן למטרות אכלוס שונות (מסחר, מגורים, משרדים) יניב למדינה בין 7 ל־20 מיליארד שקל, וזאת במונחי 2018, השנה בה נכתב הדו"ח עבור המועצה הלאומית לכלכלה.
 
במילים אחרות, עידן עופר עשוי לקבל זכויות בנייה בשווי של מיליארדי שקלים עבור המבנים והקרקעות שיפונו. חשוב להדגיש שפינוי הקרקעות וניקויין, ולאחר מכן שיווקן, צפוי להימשך לפחות בין 7 ל־10 שנים.
 
כלכליסט | ליאור גוטמן | 25.6.20
 

מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy