פרסם אצלנו
צור קשר
יום רביעי 28.10.2020
שטייניץ חתם עם קפריסין ויוון על הקמת צינור ייצוא גז לאירופה
24/07/2020 14:07

שר האנרגיה יובל שטייניץ יזם את הפרויקט האסטרטגי לפני מספר שנים, במטרה לחבר בין ישראל, קפריסין, יוון ואיטליה; הבוקר פירסם כלכליסט שחברת האנרגיה היוונית-בריטית אנרג'יאן תשריין לעצמה כ-20% מקיבולת צנרת הולכת הגז שר האנרגיה יובל שטייניץ חתם לפני שעה קלה (ה') עם שרי האנרגיה של יוון וקפריסין על הקמת צנרת גז מישראל לאירופה.

מדובר בפרויקט EAST MED, צינור הולכת גז שמוגדר בישראל כאסטרטגי, אותו יזם שטייניץ לפני מספר שנים. הכוונה המקורית הייתה לחבר בין ישראל, קפריסין, יוון ואיטליה בהולכה של כ-2000 ק"מ ולאורך הים התיכון.

ב-2017 נחתם מזכר הבנות בישראל בין ארבע שרי האנרגיה המעורבים, עם חתימה חמישית של האחראי על התחום באיחוד האירופי. עד היום לא נרשמה התקדמות בבניה אלא רק בתכנון, כאשר לכל הצדדים ברור שהבניה של הפרויקט תחל רק לאחר השגת מימון (עד כ-7 מיליארד יורו) וחתימת חוזים לרכישת גז ישראלי באירופה.
 
הפרויקט זכה היום לתמיכה מפתיעה וכפי שנחשף בכלכליסט, חברת אנרג'יאן חתמה על מזכר הבנות (LOI) עם תאגיד הולכת הגז של יוון (DEPA) למכירת גז טבעי בהיקף של עד 2 מיליארד מ"ק לשנה. מדובר בההסכם המסחרי הראשון לקידום פעילות ב-East Med Pipeline שנחתם מול תאגיד הולכת הגז של יוון, DEPA, למכירה אפשרית של גז טבעי מהמאגרים שבהם מחזיקה אנרג'יאן בישראל.
 
מנכ"ל קבוצת אנרג'יאן, מתיוס ריגס, צוטט באומרו ש"ההסכם עם DEPA הוא התפתחות חשובה עבור ה-East Med Pipeline – פרוייקט בעל חשיבות למגזר המסחרי, לספקים ולצרכנים של גז טבעי באזור. זהו ההסכם המסחרי הראשון לטובת פרוייקט שעתיד להוות תרומה משמעותית לאספקת האנרגיה ולצרכנים באזור האגן המזרחי של הים התיכון ואירופה". 
 
כלכליסט | ליאור גוטמן | 2.1.20

מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy