פרסם אצלנו
צור קשר
יום חמישי 26.11.2020
שלוש תחנות כוח של חברת החשמל אחראיות ליותר מ־40% מעלות הזיהום השנתית
04/09/2020 12:57

שלוש תחנות כוח בבעלות חברת החשמל אחראיות לבדן ל־43% מסך עלות הזיהום השנתית למשק הישראלי - כך עולה מנתוני המשרד להגנת הסביבה שמפורסמים היום (ב').

מעיון בנתוני דו"ח מרשם הפליטות לסביבה (מפל"ס) לשנת 2019 עולה שסך הנזק שחברת החשמל מטילה על המשק מהפעלת שתי תחנות הכוח הפחמיות בחדרה ובאשקלון, יחד עם תחנה שלישית באזור גזר שפועלת על גז טבעי, מסתכם ב־5.6 מיליארד שקל, כ־43% מסך עלות הנזק המשקית של כמעט 600 מפעלים שנמדדו, להם עלות מצטברת של כ־13 מיליארד שקל.  

למעשה, המתקן שגורם את הנזק הגדול ביותר הוא תחנת הכוח אורות רבין בחדרה, שם העלות החיצונית הגדולה ביותר של פליטת חומרים מזהמים לאוויר מסתכמת ב־3.7 מיליארד שקל לשנה (כ־28% מסך עלות הזיהום השנתית - ל"ג), מתוכם כ־1.6 מיליארד שקל גזי חממה והשאר חומרים רעילים אחרים. התחנה הזו, יחד עם התחנה השנייה שפועלת בכוח פחם - תחנת רוטנברג באשקלון (מקום שלישי בטבלה) — מיועדות להיסגר בתוך כארבע שנים ולעבור לייצור בגז טבעי שפחות מזהם מפחם, וחברת החשמל החלה כבר בבניה של יחידת הייצור הראשונה שם. 
 
עוד עולה מהדו"ח של המשרד שבמקום השני ניצבים מפעלי נשר לייצור מלט שבאזור רמלה, עם כ־1.2 מיליארד שקל לשנה. במקומות הרביעי והחמישי ניצבים מפעלי רתם אמפרט ומפעל הזכוכית פניציה בצפון, שנסגר במאי השנה. בית הזיקוק של פז במקום השמיני, אך בית הזיקוק של בזן - שגדול פי שניים מזה של פז - במקום התשיעי.
 
אזור מפרץ חיפה, שלגביו הצהירה השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל כי תוביל לסגירת המפעלים שם, רשם מאז 2012 הפחתות מצטברות בפליטת חומרים מזהמים לאוויר של עד 88%, כאשר ב־2019 נרשמו הפחתות של עד 45%, "כולל ירידה של 26% בפליטות תרכובות אורגניות נדיפות למעט מתאן, בשל הפחתות בבזן וכרמל אולפינים". 
 
מבחינת עשרת המפעלים בעלי ההפחתה הגדולה ביותר בעלויות החיצוניות של הפליטות לאוויר, ניתן לציין את מפעל נילית במגדל העמק שהפחית ב־86% את פליטת המזהמים בשל המעבר ממזוט לשימוש בגז טבעי.
 
כלכליסט | ליאור גוטמן | 31.8.20

מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy