פרסם אצלנו
צור קשר
יום חמישי 26.11.2020
לווייתן ותמר יספקו גז לרמת חובב; המחיר - נמוך ב-37% מזה של חברת חשמל
04/09/2020 13:04

לרוכשים החדשים של תחנת הכוח, אדלקום, אדלטק ושיכון ובינוי, יש חודש להגיע למחיר הטוב ביותר מול שותפויות הגז, לאחר ששילמו על התחנה כמעט כפול מהשווי בספרי חברת החשמל. ברקע חוזה קטן מול בזן מוסיף למאבקים בתוך שותפות תמר

 אחד מחוזי האנרגיה הגדולים בעשור האחרון מתקרב לישורת האחרונה. ל"כלכליסט" נודע ששותפויות הגז לווייתן ותמר הגיעו להסכמות מסחריות עקרוניות מול בעלי תחנת הכוח רמת חובב. חוזה אספקת הגז מהמאגרים הוא שלב משלים בדרך להעברת האחזקה בתחנת הכוח מידי חברת החשמל לרוכשים החדשים שלה.

תחנת הכוח נמכרה ביוני האחרון תמורת 4.25 מיליארד שקל, והיא אמורה לעבור לידי אדלקום, אדלטק ושיכון ובינוי בדצמבר. במהלך החגים הרוכשים מחויבים להציג לחברת החשמל טיוטת סגירה פיננסית כתנאי להשלמת המכירה. הקבוצה הרוכשת כבר סגרה ביולי האחרון את המימון העקרוני מול הבנקים מזרחי־טפחות ודיסקונט. 
 
הרוכשים שילמו מחיר גבוה על תחנת הכוח
 
ממידע שהגיע לידי "כלכליסט", הרוכשים מעוניינים ב־0.8-0.7 מיליארד מ"ק לשנה, לאורך 15-12 שנה. החוזה עשוי לגדול לעד מיליארד מ"ק לשנה, אם הרוכשים ינצלו בשנים הקרובות את אפשרות הרחבת הייצור. מדובר באחד החוזים הגדולים שנחתמו בשנים האחרונות, שהיקפו עשוי להגיע למיליארד וחצי דולר לכלל התקופה, ותחת תמחור גז של סביב 4-4.2 דולר ליחידת חום - זול בשיעור של עד 37% מחוזה הגז העקום של חברת החשמל, שלא עובר עם התחנה לבעלים החדשים, וזול בעד כ־17% מהתמחור שנקבע לפני כארבע שנים במסגרת מתווה הגז הממשלתי. מאחר שהרוכשים חייבים להציג לחברת החשמל טיוטת חוזים עד אוקטובר, במהלך ספטמבר הם ינהלו פינג פונג של התקשרויות מול תמר ומנגד מול לווייתן במטרה להוזיל את מחיר הגז ככל שניתן. הרוכשים היו שמחים לצרף את אנרג'יאן היוונית למשוואה, אולם מאחר והתחנה אמורה לעבוד תחת הבעלים החדשים כבר בסוף השנה הנוכחית - כשנה לפני שאנרג'יאן אמורה להתחיל לספק גז ממאגרי כריש ותנין - בשלב זה היא מחוץ לתמונה.
 
הבעיה הגדולה של הרוכשים היא המחיר הגבוה מאוד שהם שילמו על תחנת הכוח. זהו תמחור כמעט כפול מזה שהיה רשום בספרי חברת החשמל (כ־2.2 מיליארד שקל). ככל שמחיר הגז שהם ישיגו יהיה טוב יותר, כך יכולתם למקסם את תועלות התחנה יגדלו. בשלב זה הפערים בין רכישת הגז ממאגר תמר לבין רכישה ממאגר לוויתן אינם גבוהים, וייתכן שבופו של יום יתבצע פיצול רכש, עם אפשרות לעבור לספק בודד באמצע ימיו של החוזה.
 
משא ומתן בצל מלחמה פנימית בשותפות תמר
 
המשא ומתן מול רמת חובב מתקיים בצל מלחמה פנימית בשותפות תמר בשבועות האחרונים. צדדים בתמר מנהלים מלחמת חפירות על איסוף חוזים קטנים וקצרי טווח. רק בשבוע שעבר פסק בית המשפט העליון לטובת דלק קידוחים ונובל אנרג'י (מחזיקים 47% יחד בתמר) וקבע שחוזה מכר ממאגר לווייתן לחברת החשמל לא יחשב להפרת תנאי מכרז מול תמר.
 
תמר מכרה בחודש החולף הסכם גז קטן של מיליארד מ"ק מול בזן, שדיווחה מצידה לבורסה בשישי האחרון שהעסקה הושלמה ומחכה לאישור של אסיפת בעלי המניות. מעבר לתמיהה למה חוזה קטן יחסית זוכה לתהודה גדולה בבזן, תוך הודאה שבמהלך 2020 לא תרשם תועלת לחברה והיא תגיע רק ב־2021, וגם אז לא לכל השנה - בזן מודה שדלק קידוחים, המחזיקה 22% במאגר תמר, לא חתמה על החוזה, אבל כל שאר המחזיקים כן חתמו.
 
כלכליסט | ליאור גוטמן | 30.8.20

מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy