פרסם אצלנו
צור קשר
יום רביעי 28.10.2020
עושות רוח? שוק האנרגיה הירוקה מתחיל להיראות כמו בועה
21/09/2020 15:30

מניות האנרגיה הירוקה עלו בחדות וייצרו גל הנפקות בשווי שהולך ומאבד קשר לביצועים ■ עתה נותר לראות אם הירידות במניות התחום מאותתות על הכרה בכך שלא כל החברות ימצו את הפוטנציאל

 מגזר האנרגיה הירוקה יהיה בסבירות גבוהה אחד הבולטים בבורסה ב–2020. ארבע משמונה העליות החדות בבורסה הן של מניות המגזר. במקום הראשון ניצבת מניית אוגווינד, שניתרה ב–1,033% מתחילת השנה.

הנסיקה של מניות אלה ייצרה צנרת הנפקות עשירה של חברות מהמגזר, שמנסות להכות בברזל החם — ומדי שבוע כמה מהן מדווחות על כוונתן להנפיק לפי שווי שהולך ועולה. המכפילים הגבוהים של חברות האנרגיה הירוקה הם חלק מרמת מחירים כללית בשוקי המניות בעולם, שנגזרת מהירידה החדה בריבית חסרת הסיכון של האג"ח של ממשל ארה"ב ל–0.7%.
העליות של מניות האנרגיה הירוקה הן תופעה עולמית, שמוסברת בפוטנציאל הצמיחה שלהן. כך, למשל, רק לפני חודש ביטל שר האנרגיה, יובל שטייניץ, את הקמתן של ארבע תחנות כוח מונעות גז בהספק כולל של 5 גיגה־ואט, שיוחלפו במתקנים פוטו־וולטאיים, שהספקם הוא 12 גיגה־ואט ויכולת אגירה של 2 גיגה־ואט־שעה.
360 מיליארד דולר הושקעו בפיתוח אנרגיות מתחדשות בעולם, ותחזית ההשקעה עד ל–2050 היא 10 טריליון דולר. ג'ו ביידן, המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארה"ב, התחייב להשקיע 2 טריליון דולר בארבע השנים הבאות כדי להגיע לאפס פליטות של פחמן דו־חמצני מתחנות כוח פחמיות עד 2035.
 
דה מרקר | יורם גביזון | 14.9.20

מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy