פרסם אצלנו
צור קשר
יום רביעי 16.06.2021
מוקדם מהצפוי: חברת החשמל מוכרת את תחנת הכוח חגית
06/10/2020 11:10

החברה דוחה את מכירת תחנת הכוח רידינג, שעדיין לא הוכרע אם תמשיך לייצר חשמל, ומוכרת מחצית מתחנת הכוח חגית המוערכת בכמיליארד שקל. קבוצת OPC בשליטת עידן עופר, שהפסידה במכרזים על התחנות הקודמות, צפויה להתמודד שוב

חברת החשמל מאיצה את הרפורמה הארגונית שאושרה בממשלה בסוף 2018. החברה צפויה לאשר השבוע את המכרז למכירת תחנת הכוח באתר חגית בצפון (מחלף עין תות). כך נודע ל"כלכליסט".

חגית תהיה התחנה השלישית שתועבר מחברת החשמל לשוק הפרטי על פי הוראות הרפורמה שכפו על חברת החשמל לרדת מנתח שוק של כ־70% בתחום ייצור החשמל, לנתח של כ־35% בלבד. 
 
בינואר הקרוב ייפתח חדר המידע למתעניינים, ובחירת הקבוצה הזוכה תיעשה עד אמצע 2021. העברת השליטה על תחנת הכוח מתוכננת לתחילת 2022. מהלך זה יוריד את נתח השוק של חברת החשמל בתחום ייצור החשמל לכ־55% בלבד. עם מכירת תחנה נוספת (רידינג או אשכול) חברת החשמל תחדל לתפקד כמונופול בתחום ייצור החשמל.
 
בדרך לשבירת המונופול
 
מכירת תחנת הכוח חגית מקדימה את לוחות הזמנים שלה בכשנה. על פי הרפורמה, חברת החשמל אמורה להשלים את מכירת התחנות עד 2026. בסוף 2019 הושלמה מכירת תחנת הכוח באלון תבור לידי קבוצה שמורכבת ממבטח שמיר, רפק ו־PMEC הממשלתית הסינית. ביוני האחרון הוכרזה מכירת תחנת הכוח ברמת חובב לידי קבוצה של שיכון ובינוי, אדלקום ואדלטק. ההספק המותקן של תחנת חגית הוא כ־1,400 מגה־ואט (כ־11% מכושר הייצור הנוכחי של החברה). במסגרת המכרז חברת החשמל מוכרת רק 50% מהתחנה, כלומר כ־700 מגה־ואט. הסיבה: בחברה התחייבו לרדת לנתח שוק של כ־35%, ובחישוב מתמטי היכולת להגיע ליעד זה מגלמת מכירה של מחצית מהתחנה. המחצית השנייה תישאר בבעלות חברת החשמל ותופעל על ידה. במקור, התחנה השלישית שהיתה אמורה להימכר היא רידינג, אך בחברת החשמל החליטו לנצל את ההצלחה במכירת שתי תחנות בתוך פחות משנה, ולא להמתין להחלטת הרשויות שטרם קבעו האם רידינג תמשיך לייצר חשמל אחרי המכירה שלה, ולכן החליפו את סדר המכירה כך שחגית תימכר לפני רידינג.
 
כלכליסט | ליאור גוטמן | 29.9.20

מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy