פרסם אצלנו
צור קשר
יום חמישי 26.11.2020
אנרג'יאן פונה לרגולטור בניסיון לדחוק את דלק ושברון ממכרז על רישיון חדש
25/10/2020 19:35

חברת הגז היוונית־בריטית דורשת שרשות התחרות תפרסם חוות דעת על התמודדות שותפות דלק קידוחים ושברון מולה, במכרז לקבלת רישיון קידוח חדש. משרד האנרגיה: "המכתב התקבל"

חברת האנרגיה היוונית־בריטית אנרג'יאן שלחה אתמול מכתב למשרד האנרגיה, שבו היא דורשת התערבות מקדימה במכרז לקבלת רישיון קידוחים חדש לגז ונפט. מדובר במכרז טרי, במסגרתו אנרג'יאן מתמודדת מול מתחרה בודד: שותפות של דלק קידוחים ונובל אנרג'י (שפועלת כיום תחת שברון) לקבלת רישיון החיפושים הימי בלוק 72, שמוכר יותר בשם רישיון אלון D.  

הרישיון ממוקם בצפון המים הכלכלים של מדינת ישראל, ועל פי ההערכות, שעדיין מחייבות ביצוע סקרים גיאולוגיים וקידוח משלים, במקום קיים פוטנציאל להפקת גז בהיקף משמעותי של כ־150 מיליארד מ"ק, כמות ששווה לכחצי מנפח הגז שהתגלה במאגר תמר. 
לטענת אנרג'יאן, שמויצגת על ידי משרד עו"ד מיתר, בטרם הממונה על הנפט יכריע מי יקבל את הרישיון החדש "אמורה להתקבל חוות דעתה הסופית של הממונה על התחרות". הסיבה לחוות הדעת היא ששותפות דלק קידוחים ונובל/שברון מחזיקה כבר היום בשני מאגרי הגז הפעילים היחידים בישראל, ובמידה והם יזכו במכרז עלולה להיות לכאורה פגיעה בתחרות.
 
במכתב שנשלח נטען כי "לחוות הדעת הסופית תהא השפעה על ההחלטה באם יש לאפשר לחברות דלק ו/או נובל אנרג'י לקבל את הרישיון או חלק ממנו. כמצוין בחוות הדעת המקדימה של רשות התחרות, החלטה שלא למנוע מדלק ו/או נובל אנרג'י לזכות במכרז ולקבל את הרישיון, עשויה, לכל הפחות, להעלות קשיים תחרותיים". עוד נטען כי "מדובר בהרבה מעבר לכך, הן מבחינת ההשלכה התחרותית על שוק הגז הטבעי, והן מבחינת ההשלכה על טובת הציבור ומשק האנרגיה בישראל". 
 
כלכליסט | ליאור גוטמן | 21.10.20

מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy