פרסם אצלנו
צור קשר
יום חמישי 28.01.2021
סולאיר ישראל רוצה להנפיק לפי שווי של מיליארד שקל
15/12/2020 11:57

חברת האנרגיה המתחדשת, שבחנה הנפקה בתחילת 2018 לפי שווי של 80 מיליון שקל, קיבלה תיאבון מהגל הירוק ששוטף את התחום באחוזת בית. סולאיר שואפת לגייס 200 מיליון שקל בהנפקה ראשונה (IPO) שאמורה להתבצע במהלך הרבעון הראשון של 2021

חברת סולאיר (Solaer) ישראל רוצה גם היא לרכוב על גל האנרגיה הירוקה השוטף את הבורסה בתל אביב וחוזרת לבחון הנפקה ראשונה למניותיה (IPO) לפי שווי חברה מוערך של 800 מיליון שקל עד מיליארד שקל, כך נודע ל"כלכליסט". זאת, לאחר שבתחילת 2018 החברה בחנה הנפקה לפי שווי של 80 מיליון שקל. עוד נודע ל"כלכליסט" כי סולאיר ישראל, שבבעלות היזם אלון שגב ואשתו פאולה, בוחנת גיוס של 200 מיליון שקל במסגרת הנפקה של מניות חדשות, שמתוכננת להתבצע במהלך הרבעון הראשון של 2021, כאשר כספי הגיוס שייכנסו לקופת החברה עתידים לשמש אותה להשלמת והגדלת צבר הפרויקטים שברשותה והמשך פעילות החברה בחו"ל.

בשוק האנרגיה מעריכים כי סולאיר מחזיקה כיום 80-60 מגה־ואט פרויקטים מחוברים, לקראת חיבור ובהקמה, זאת לצד כמה פרויקטים שהיא פועלת להקמתם באירופה, הראשון שבהם בהספק של 50 מגה־ואט בספרד. לשם השוואה, נופר אנרגיה הנפיקה בשבוע שעבר כשבאמתחתה 40 מגה־ואט מחוברים לרשת, 60 מגה־ואט בהקמה, ועוד 200 מגה־ואט בשלבי יזמות שונים. דוראל אנרגיה, שהונפקה ביוני האחרון לפי שווי של 575 מיליון שקל לפני הכסף, החזיקה ב־180 מגה־ואט פועלים, 320 מגה־ואט לקראת חיבור ו־2,500 מגה־ואט בשלבי יזמות שונים.
 
השינוי: מקבלנות לייזום

הכנסות סולאיר נבעו עד לאחרונה מפעילות הקמה הן כקבלנית והן כיזמית של פרויקטים סולאריים בישראל, בהם פרויקט רמת חובב, שאת בנייתו יזמה על בריכות אידוי במועצה התעשייתית, בהספק של 37.5 מגה־ואט. לאחר סגירתו הפיננסית של המיזם הוא הוא הובל על ידי אנרג'יקס, ונחשב לאחד המיזמים הסולאריים הגדולים בישראל. פרויקטים נוספים שסולאיר הקימה בעבר כוללים פרויקט סולארי בעין עברונה (ליד אילת) בהספק של 5 מגה־וואט; פרויקט נוסף על גגות רפתות ולולים בקיבוץ מעגן מיכאל בהספק של 3 מגה־וואט; ופרויקט בהספק דומה שהוקם בדימונה. סולאיר זכתה גם במכרז להקמת פנאלים סולאריים על גגות מוסדות ציבור עירוניים בעיר רמלה בהספק של 2 מגה־וואט, פרויקט שבוצע בשנת 2016, והיה אחד הפרויקטים הראשונים שביצעה גם כיזמית.

רצון להעלאת שולי הרווח

סולאיר נחשבת בקרב חברות הפועלות בתחום ליזמית שמצליחה לאתר יותר קרקעות לספיגת מתקני חשמל סולארי מאשר מתחרותיה, ולתכנן עליהם תוכניות לפיתוח הפרויקטים. מעבר החברה ליזמות נועד לנצל יתרונות אלו לצד הרצון להעלות את שולי הרווח שלה. טווח שולי הרווח של קבלני האנרגיה הסולארית עומד כיום על ממוצע של 10%-8% בעוד טווח הרווח של יזמי פרויקט אנרגיה סולארית עומד על 14%-12%.

 

סולאיר הוקמה ב־2009 על ידי אלון שגב, המכהן כמנכ"ל החברה, יחד עם כמה משקיעים מספרד. ב־2015 רכש שגב את חלקם (60%) של המשקיעים הספרדים בסולאיר ישראל, שפעלה עד אז כחברה־בת של סולאיר הספרדית, ומאז מחזיק יחד עם אשתו במלוא הון המניות של היזמית הסולארית. סולאיר ישראל החליטה לוותר על ההנפקה הראשונה שתכננה בתחילת 2018, לאחר שהעריכה כי עם עלייה בצבר ההזמנות באמצעות התרחבות בחו"ל תוכל לגייס בתנאי שוק טובים יותר עבורה.

 

כלכליסט | צלי גרינברג | 13.12.20


מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy