פרסם אצלנו
צור קשר
יום ראשון 25.07.2021
שטייניץ הורה על הפסקת פעילות אסדת תמר "כדי לנקוט משנה זהירות"
18/05/2021 09:41

לפי הודעת משרד האנרגיה, ההחלטה התקבלה אתמול ואין לה קשר לדיווחים – שהוכחשו – על ניסיונות לתקוף את האסדה

 שר האנרגיה, יובל שטייניץ, הורה אתמול אחר הצהריים על הפסקת הפעילות הפעילות באסדת הקידוח במאגר תמר, "כדי לנקוט משנה זהירות" – כך נמסר מלשכתו. גורמים במשק החשמל אמרו כי אספקת הגז לישראל נמשכת כסדרה, בין היתר באמצעות מאגר לווייתן, הכפול בגודלו. מאגר תמר שוכן מול חופיה הצפוניים של ישראל, מזרחה למאגר לווייתן. 

לפי הודעת שטייניץ: "השר עשה כן בתוקף סמכותו, ולאחר שנועץ עם גורמי ביטחון ועם מומחים במשק האנרגיה. במקביל ננקטו צעדים שונים כדי להבטיח את המשך אספקת הגז לתחנות הכוח למפעלי תעשייה ברחבי הארץ, ולא צפויה שום הפרעה לאספקת החשמל בישראל. למען הסר ספק, אין שום קשר בין החלטת השר שהתקבלה אתמול אחר הצהריים לבין הפרסומים העכשוויים", נכתב בהתייחס לפרסומים שלפיהם היה ניסיון לתקוף את האסדה ונשללו על ידי גורמי ביטחון.
 
"יש לציין כי כל צורכי משק האנרגיה מסופקים במלואם", נכתב עוד. ייתכן כי אם יהיה מחסור בגז טבעי במשק, תידרש הפעלה של יחידות פחמיות כדי להבטיח את אספקת החשמל הסדירה. השימוש בפחם לייצור חשמל מזהם הרבה יותר מגז, ולכן יחידת ניהול המערכת שנמצאת בחברת החשמל צפויה לעבור בקיץ הקרוב לחברת ניהול המערכת החדשה. 
גורמים במשק החשמל אמרו כי מזג האוויר הנוח יחסית ששורר בימים אלה מסייע לכך שלא יהיה מחסור בחשמל בגלל שהוא מוביל לכך שהביקוש מתון יחסית. לפי הגורם, אם לא תהיה תקלה במאגר לווייתן לא צפויה פגיעה בייצור החשמל וגם אם תהיה תקלה במאגר, ניתן להשיב במהירות את מאגר תמר לפעילות. מחברת החשמל, הלקוחה הגדולה ביותר של מאגר תמר, נמסר בתגובה כי היא ערוכה לספק חשמל באמצעות מגוון דלקים. "אין כל צפי לפגיעה בייצור החשמל בשל סגירת תמר".
 
דה מרקר | ישראל פישר | 12.5.21
 
מאגר תמר – השוכן כ-90 ק"מ מערבית לחיפה, בעומק כולל של כ-5,000 מטר מפני הים ובעומק מים של כ-1,700 מטר – הוכרז כתגלית ב-2009. ההפקה מהמאגר החלה ב-2013, והיא מתבצעת באמצעות שש בארות, שמהן מוזרם הגז בשני צינורות באורך 140 ק״מ לאסדת תמר, שעליה מתבצע רוב הטיפול בגז הטבעי. מהאסדה מועבר הגז הטבעי אל צנרת הקבלה היבשתית באשדוד, ומוזרם לשווקים בישראל, במקביל ליצוא כמויות קטנות למצרים וירדן.
במאגר שש שותפות – דלק קידוחים  (22%); שברון , שרכשה בשנה שעברה את נובל אנרג'י  ומשמשת גם כמפעילת המאגר (25%); ישראמקו (28.75%); תמר פטרוליום  (16.75%); דור  (4%); ואוורסט (3.5%). לפי דו"ח העתודות האחרון של NSAI, שפורסם בינואר 2020, היקף העתודות המוכחות והצפויות בחזקת תמר, לאחר הפקה של יותר מ-69.3 מיליארד מ"ק (BCM), הוא כ-300 BCM גז טבעי ו-14 מיליון חביות קונדנסט.
כמות הגז הנמכר ממאגר תמר הסתכמה ברבעון הרביעי בכ-2.5 BCM (מיליארד מ"ק), לעומת כ-2.6 BCM ברבעון המקביל ב-2019. בכל 2020, כמות הגז שנמכר הסתכמה בכ-8.2 BCM, לעומת כ-10.4 BCM ב-2019. הירידה נובעת ברובה מתחילת ההפקה ממאגר לווייתן, בקיזוז חלקי עם הסכמים חדשים שעליהם חתמה החברה, כולל הסכם היצוא למצרים שאספקת הגז הטבעי במסגרתו החלה ביולי 2020. הרבעון הרביעי של 2020 היה הרבעון המלא הראשון שבו נמכרו כמויות גז מתמר למצרים, מאז נכנס ההסכם לתוקף.
 
34% מהגז הטבעי נמכר על ידי תמר לחברת החשמל ו-12% נוספים לדליה אנרגיה, שמפעילה את תחנת הכוח הפרטית בצפית. לשם השוואה, ב-2019, 46% מהגז שנמכר על ידי תמר היה לחברת החשמל. 
בסוף אפריל דווח כי דלק קידוחים, המחזיקה ב-22% ממאגר תמר ובכ-45% ממאגר לווייתן, חתמה על הסכם הבנות למכירת חלקה במאגר תמר למובאדלה פטרוליום, שבבעלות ממשלת אבו דאבי, תמורת 1.1 מיליארד דולר. החברות התחייבו להשלים את ההסכם הסופי עד לסוף מאי, בכפוף לאישור הממונה על הנפט במשרד האנרגיה.

מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy