פרסם אצלנו
צור קשר
יום ראשון 25.07.2021
נדחתה הייצוגית בעניין מחירי הגז הטבעי: לא הוכח ששותפות תמר גבתה מחיר מופרז
18/06/2021 14:07

מדובר באחת התביעות הייצוגיות הגדולות שהתבררו בשנים האחרונות בבתי המשפט. השופטת אסתר שטמר החליטה שלא לחייב את העותרת בהוצאות כלשהן, זאת לאור החשיבות הרבה של ההליך. לדבריה, "ראוי לעודד תביעות מסוג זה"

 פסק דין דרמטי ניתן היום בבית המשפט המחוזי מרכז: השופטת אסתר שטמר דחתה את הבקשה לאישור תביעה יצוגית בעניין מחירי הגז הטבעי, וקבעה כי לא הוכחה עילת התביעה לפיה המחיר שחברת החשמל שילמה לשותפות הגז הטבעי תמר היה מופרז, וכי בכך נגרמו לציבור בישראל נזקים בסך עשרות מיליארדי שקלים. 

מדובר באחת התביעות הייצוגיות הגדולות שהתבררו בשנים האחרונות בבית המשפט, והתיק התנהל במשך 7 שנים. השופטת שטמר קבעה בפסק דין המשתרע על פני 62 עמודים כי עילת התביעה לא הוכחה אף לא לכאורה, במובן שאין ראייה לכך שמחירו של הגז הטבעי בחוזה מול חברת החשמל הוא בלתי הוגן, ובנוסף קבעה כי תביעה ייצוגית איננה הדרך היעילה להכריע במחלוקת – תנאי שהוא הכרחי בשביל לאשר תביעה כזו.
למרות ההפסד הצורב למגישי התביעה השופטת מבהירה בפסק הדין כי החליטה שלא לחייב את המבקשת בהוצאות כלשהן וזאת לאור החשיבות הרבה של ההליך. היא קבעה כי המבקשים "השתמשו בכלי של התובענה הייצוגית וניסו להביא לשינוי עמדה של המאסדרים (הרגולטורים) ולהפחתת המחיר שישלם כל תושב בישראל עבור החשמל שהוא צורך. בסיס התביעה בטענה שמחיר הגז מופרז לפי אמת המידה המקובלת של בחינת עלויות ורווח, והיא התבססה על חוות דעת של מומחה בעל שם בתחום. דרכם אומנם לא צלחה, אך אין לומר שלכתחילה לא היה ראוי להגיש את בקשת האישור", קבעה השופטת והוסיפה כי היא סבורה כי "ראוי לעודד תביעות מסוג זה".
 
בפסק הדין כתבה השופטת: "אני סבורה שהאיסור שחל על מונופול לגבות מחיר בלתי הוגן כולל גם מחיר גבוה בלתי הוגן. עם זאת, בענייננו המבקשת לא עמדה בנטל להראות שהיא אוחזת בעילת תביעה ראויה, שכן המומחה מטעמה כשל בהוכחת עמדתו לפי מבחן הרווחיות ואילו מבחן ההשוואה אינו רלוונטי מסיבות שונות".
את ההליך הגיש משה נזרי ז"ל, אך לאחר שמיעת עדי התביעה הוא נפטר ואלמנתו נטלה על עצמה את ייצוג הקבוצה. התביעה הוגשה נגד נובל אנרג'י, דלק קידוחים, ישראמקו ותמר פטרוליום, המחזיקות במאגר הגז תמר. 
 
כלכליסט | ענת רואה | 8.6.21

מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy