פרסם אצלנו
צור קשר
יום ראשון 26.09.2021
מוסדיים התנגדו, ובזן נסוגה ממענק של מיליון שקל ליו"ר היוצא
09/08/2021 12:56

בעקבות התנגדות חברת הייעוץ עמדה למענק, הודיעו מנורה והראל, בעלות מניות המיעוט, שיתנגדו לאישורו של המענק לעובדיה עלי. עקב כך, הוסר המענק מסדר היום של אסיפת בעלי המניות. תנאי היו"ר הנכנס והמנכ"ל אושרו

 מאמצי השכנוע לא צלחו ויו"ר בזן הפורש עובדיה עלי נאלץ לוותר על מענק פרישה של מיליון שקל. עלי הודיע על פרישתו מתפקיד יו"ר בזן, שאותו מילא במשך שש שנים, באמצע חודש אפריל האחרון. ב־21 ביוני סיים את תפקידו והוחלף על ידי משה קפלינסקי. שלשום התכנסו בעלי המניות של החברה, על מנת לאשר את תנאי התגמול של היו"ר הנכנס וכן של המנכ"ל מלאכי אלפר.

על סדר יומה של האסיפה אמור היה להיות גם מענק פרישה של מיליון שקל לעלי, אולם הוא הוסר ברגע האחרון. זאת, משום שבזן הבינה שלא תזכה לתמיכת המוסדיים. אילו היה מקבל את המענק, עלי היה נהנה משכר בעלות של 3.15 מיליון שקל עבור שבעה חודשי עבודה ב־2021. לא רחוק מעלות שכרו ב־2020, שעמדה על 3.6 מיליון שקל (2.3 מיליון שקל במזומן ו־1.3 מיליון שקל תשלום מבוסס מניות). 
עלות שכר זו חורגת ממדיניות התגמול של בזן עבור תפקיד היו"ר. לפי מדיניות זו, אם היו"ר פורש במהלך השנה, הוא זכאי לחלקו היחסי מהמענק השנתי, שיכול להגיע לסכום שמהווה עד ל־20% מהשכר השנתי, בכפוף לעמידה ביעדים. מיליון שקל מתוך 3.15 מיליון שקל עבור שבעת החודשים הראשונים של 2021 היו מעמידים את חלקו היחסי של המענק על קרוב ל־33% מהשכר השנתי.
בבזן הסבירו את ההחלטה לתת לעלי את מענק הפרישה בכך שהוא פעל רבות במשך השנים לקידום עסקי החברה והניע תהליכים שאת פירותיהם בזן תקצור בעתיד. בין היתר, מדובר על המאבק שניהלה החברה מול הוועדה הממשלתית שדנה בעתיד המפעלים שלה במפרץ חיפה. כמו כן, בזן נימקה את המענק בכך שעלי הסכים לחזור בו מפרישה שעליה הכריז ב־2019.
מבירורים שביצעו החברה ועלי לקראת האסיפה מול ועדות ההשקעה של הגופים המוסדיים שמחזיקים במניות החברה, התגלה כי חברת הייעוץ עמדה מתנגדת למענק בשל החריגה ממדיניות התגמול. עמדה מעניקה שירותי ייעוץ לגופים המוסדיים, שנדרשים להחליט לבדם בכל הנוגע להצבעות באסיפות כלליות, אך הייעוץ מסייע להם בתהליך.
מכיוון שלפי חוק החברות נדרש אישור מקרב בעלי מניות המיעוט בכל הנוגע לשכר היו"ר, החברה לישראל שבשליטת עידן עופר, בעלת השליטה בבזן (33%), אינה יכולה להצביע והמוסדיים הם שמחליטים. על רקע העמדה של עמדה, מנורה מבטחים, שמחזיקה ב־4.5% מבזן, והראל, שמחזיקה 3.5%, התכוונו להצביע נגד. משבזן הבינה זאת, היא החליטה לסגת ולהסיר את המענק מסדר יומה של האסיפה.
עם זאת, בעלי המניות אישרו את השכר המבוקש ליו"ר ולמנכ"ל. היו"ר קפלינסקי ירוויח שכר בעלות של 4.6 מיליון שקל בשנה: 2.2 מיליון שקל כשכר קבוע, 933 אלף שקל כבונוס ו־1.5 מיליון שקל כתשלום מבוסס מניות. קפלינסקי שימש כמנכ"ל בזן מתחילת השנה ועד שהחליף את עלי. אלפר, שהחליף את קפלינסקי כמנכ"ל, יקבל שכר בעלות של 7 מיליון שקל בשנה: 2.6 מיליון שקל כשכר קבוע, מענק תלוי ביצועים בגובה של 1.9 מיליון שקל, תשלום מבוסס מניות בהיקף של 1.8 מיליון שקל ותגמולים נוספים בהיקף של 630 אלף שקל.
בזן, שמפעילה את בתי הזיקוק בחיפה, סיכמה את שנת 2020 בירידה של 37% בהכנסות, שהסתכמו במעט יותר מ־4 מיליארד דולר. זאת, לעומת הכנסות של 6.4 מיליארד דולר ב־2019. ה־EBITDA קרס ב־86% והסתכם ב־58 מיליון דולר בלבד. הירידה בתוצאות התרחשה בשל משבר הקורונה.
 
כלכליסט | אלמוג עזר | 3.8.21

מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy