פרסם אצלנו
צור קשר
יום שני 27.03.2023
מנכ"ל 'אקו אנרג'י' ד"ר עמית מור על האפשרות שישראל תייצא בדרך עקיפה גז ללבנון
13/02/2022 21:21

בתחילת השבוע אישרה ארה"ב הסכם אספקת גז מישראל ללבנון. בצד הלבנוני, לעומת זאת, מיהרו להכחיש את הדיווחים. ד"ר עמית מור, מנכ"ל 'אקו אנרג'י' ומרצה בכיר באוניברסיטת רייכמן, שוחח עם בן כספית וינון מגל על המשמעויות של העסקה.

 ד"ר מור ציין שלבנון סובלת "ממשבר חמור באספקת האנרגיה וחשמל, תושבים בביירות וביתר ערי לבנון מקבלים חשמל, אם בכלל, שעתיים-שלוש ביום. המדינה כלכלית פשטה את הרגל ואין לחברת החשמל הלבנונית כסף. החשמל מאוד יקר וכל בעל גנרטור עושה המון כסף אם הוא מסוגל לרכוש דלק. הוא מחבר בתים פרטיים, גם בתי דירות לגנרטורים פרטיים, על מנת לספק חשמל. המדינה חזרה 100 שנים אחורה".

עוד הוסיף, כי: "ישראל בשנתיים האחרונות מספקת גז לירדן, כיום כ-2/3 מהחשמל בירדן מסופק באמצעות הגז הישראלי מלוויתן ובאמצעות הצינור הערבי שהוקם לפני 20 שנה. ממש לפני שבוע שגריר האנרגיה האמריקני סייע בתיווך של עסקה בין מצרים, ירדן, סוריה ולבנון להעביר גז "מצרי" ממצרים, לתחנת הכוח בטריפולי. אבל במצרים יש מחסור גדול בגז, בישראל מספקים גז למצרים בשנתיים האחרונות".
ד"ר מור הסביר את המשמעות הגאו פוליטית של המהלך: "אמנם ההסכם פורמלית שיהיה עם מרצים אך בפועל המולקולות יהיו משדה לוויתן, כך אנחנו נסייע לכלכלה הקורסת הלבנונית. הלבנונים יזקקו לפחות גז אירני. יש לזה השלכות גאו פוליטיות אדירות, ישראל היא ספק החשמל המרכזי של ירדן ונכון להיום גם למצרים. בירדן היו ויש הפגנות נגד הסכם הגז הזה, המלך התעקש".
בהמשך, הסביר את חשיבות הגז הטבעי למלחמה במשבר האקלים: "בזכות הגז שברנו שיא עולמי בקצב בו אנחנו נפרדים מהפחם. לפני 10 שנים 80 אחוז מהחשמל יוצר בחשמל והיום 70 אחוז מיוצר בגז. הפחם, תוך 3 שנים, אנחנו נפרדים ממנו בזכות הגז ובזכות זאת נעבור בבטחה לאנרגיות מתחדשות ללא משבר אנרגיה. הרזרבות הנוכחיות יכולות לספק לנו גז ל-30 שנה לפחות, וזה לפני שחיפשנו גז נוסף".
 
103 | ינון מגל ובן כספית

מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy