פרסם אצלנו
צור קשר
יום שני 16.05.2022
מתנתק מרוסיה: האיחוד האירופי חתם עם ארצות הברית על הסכם לאספקת גז נוזלי
01/04/2022 11:45

לפי ההסכם, ארצות הברית תדאג לאספקה של עוד 15 מיליארד מטרים מעוקבים של גז נוזלי לאיחוד האירופי - עד סוף 2022; באיחוד כבר הודיעו כי יקצצו בשני שלישים את צריכת הגז הרוסית - עוד השנה; רוסיה: שוקלים לאפשר לסין לשלם בביטקוין עבור הנפט והגז

ארצות הברית והאיחוד האירופי הכריזו על עסקה גדולה לאספקת גז טבעי נוזלי (LNG) ליבשת, כחלק מהמאמצים להפחתת התלות האירופית באנרגיה רוסית בעקבות המלחמה באוקראינה. 

לפי BBC, במסגרת ההסכם ארצות הברית תדאג לאספקה של עוד 15 מיליארד מטרים מעוקבים של LNG עד סוף 2022. ההכרזה על ההסכם פורסמה במהלך ביקורו של נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן בבריסל ובפולין.
יותר מ-40% מיבוא הגז לאיחוד האירופי הם מרוסיה. באיחוד כבר הצהירו כי יקצצו השנה בשני שלישים את צריכת הגז הרוסי, וכי יסגרו לגמרי את הברז עד 2030 - וזאת באמצעות הגדלת היבוא ממדינות אחרות, הרחבת ייצור החשמל מאנרגיות מתחדשות והתייעלות אנרגטית.
לטווח הארוך, המטרה היא שארצות הברית תספק לאירופה עוד 50 מיליארד מטרים מעוקבים של גז בכל שנה, עד 2030.
ביידן נפגש גם עם נשיאת הנציבות האירופית, אורסולה פון דר ליידן, והם שוחחו על השלכות הפלישה הרוסית וסיכמו על העברת סיוע נוסף לאוקראינה.
ביידן ופון דר ליידן הכריזו גם על הקמת כוח משימה מיוחד שיפעל לחיזוק הביטחון האנרגטי של אוקראינה והאיחוד האירופי כבר לקראת החורף הבא. בראש כוח המשימה יעמדו נציגים של הבית הלבן ושל הנציבות האירופית. המטרות העיקריות יהיו למצוא חלופות לאספקת ה-LNG בהתאם ליעדי השמירה על האקלים והפחתת הביקוש לגז טבעי. היוזמה קרוב לוודאי תחייב הקמת מנגנונים חדשים ליבוא הגז.
ההכנסות של רוסיה מיצוא הנפט והגז ייצגו כ-43% מהתקציב הפדרלי בין 2011 ל-2020.
 
כלכליסט | חדשות חוץ | 25.3.22

מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy