פרסם אצלנו
צור קשר
יום שני 16.05.2022
מסעודיה ועד איראן: כך מקווה ארה"ב להרגיע את שוק הנפט
01/04/2022 13:12

אזהרת סוכנות האנרגיה הבינלאומית מירידה בהיצע הנפט פוגגה את תחושת האופטימיות הזהירה בשווקים. הנפט הסעודי הוא פתרון אפשרי, אבל לשם כך יצטרך הנשיא ביידן לפתוח ערוצי הידברות ישירים עם יורש העצר; במקביל, הסרת הסנקציות מאיראן תביא להגדלה מהירה של ההיצע

 תוכנית עשר הנקודות לצמצום צריכת נפט שהציגה בסוף השבוע סוכנות האנרגיה הבינלאומית (IEA) פוגגה את תחושת האופטימיות הזהירה שאפפה את השוק.

במהלך המסחר ביום שלישי שעבר ירדו מחירי הנפט אל מתחת לרף ה־100 דולר לחבית, הרחק מהשיא של 139 דולר שנרשם בשעות הראשונות לפלישה הרוסית לאוקראינה. האופטימיות נבעה מדיווחים שלפיהם נרשמה התקדמות במו"מ בין רוסיה לבין אוקראינה, במה שעשוי היה לסמן את תחילת סיומו של המשבר.
אבל ככל שחלפו הימים התברר כי מוסקבה וקייב לא השיגו הבנות ממשיות, והמחירים שבו לזנק אל מעל 107 דולר לחבית. אף שמחיר זה ייצג ירידה שבועית של כ־5%, קשה להסיק מהמסחר של השבוע שעבר לאן הולכים המחירים כעת. המסקנה היחידה האפשרית בימים אלה היא שהמסחר ימשיך להיות תנודתי ויושפע מכל אמירה והתפתחות באוקראינה, אולם ללא פתרון אמיתי למשבר במזרח אירופה, שוק הנפט ימשיך לספק כותרות.
צמצום התלות ברוסיה
שאלת השאלות היא אם האזהרה שהציגה הסוכנות לגבי ההתכווצות בהיצע הנפט החל בחודש הבא, אזהרה שבעצמה תרמה לעליית המחירים, מייצגת נאמנה את מצבו של השוק, או שמדובר בשאיפה לחינוך ארוך טווח שנועד לצמצם את התלות של אירופה בנפט הרוסי. הצפי של הסוכנות הוא ש־3 מיליון חביות נפט ביום מתוצרת רוסיה ייצאו מהשוק עקב הסנקציות המוטלות עליה. אולם, נכון להיום, במהלך חודש מרץ לא מורגשת עדיין ירידה בתפוקת הנפט הרוסי, אלא להפך, נרשמה אף עלייה קלה. כמו כן האיחוד האירופי וסין ממשיכים לרכוש נפט רוסי למרות החרם האמריקאי, כשבמקביל הודו אמורה להגביר את רכישות הנפט הרוסי החל בחודש הבא ל־500 אלף חביות ביום, לעומת 150 אלף חביות ביום החודש. 
המשך הביקושים לנפט רוסי נובע מירידת מחירו. ניסיון העבר מוכיח שכאשר קיים היצע של נפט במחירים הנמוכים ממחירי השוק, הוא ימצא רוכשים בייחוד בעתות משבר. מה שכן מורגש כבר בימים אלה זו ירידה במכירת מוצרי הנפט מתוצרת רוסיה, מגמה שייתכן שתגיע בסופו של דבר גם לנפט הגולמי שלה.
הבעיה בשוק הנפט נובעת לא רק מהחשש לפגיעה בהיצע, אלא גם מעלייה צפויה בביקושים. עוד בטרם החלה המלחמה באוקראינה, ההערכה היתה שהמשק העולמי יתאושש בעקבות שנתיים של מגפת קורונה וסגרים. התאוששות זו אמורה היתה להקיף מגוון מגזרים, ובראשם התיירות, דבר שאמור היה להגביר את הביקוש לנפט. לפי הערכות שהוצגו בתחילת השנה, הצפי לעלייה בביקוש לנפט השנה נע בין 2 ל־4 מיליון חביות ביום לרמה של 99.7-101 מיליון חביות ביום. עם זאת, בימים האחרונים גוברים הדיווחים על גל שישי של המגפה, כאשר סין חזרה למדיניות הסגרים הקשוחה. לפיכך ייתכן שרמות הביקוש שהוערכו לפני כחודשיים ירוסנו. 
 
כלכליסט | דורון פסקין | 20.3.22

מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy