פרסם אצלנו
צור קשר
יום שני 16.05.2022
ענקית האנרגיה של: היציאה מרוסיה תעלה לנו 5 מיליארד דולר
15/04/2022 12:43

החברה הבריטית-הולנדית התחייבה להפסיק לרכוש נפט מרוסיה בעקבות הפלישה לאוקראינה בסוף פברואר, אך חוזים שנחתמו לפני כן יכובדו; בנוסף תפרוש ממיזמים משותפים עם חברות רוסיות

 ענקית הנפט הבריטית-הולנדית של (Shell) אישרה כי עזיבת רוסיה ומכירת הנכסים במדינה תעלה לה 5 מיליארד דולר. החברה התחייבה כי תפסיק לרכוש נפט מרוסיה, אך חוזים שנחתמו לפני הפלישה לאוקראינה בסוף פברואר יכובדו. העלות של הפסקת הפעילות ברוסיה כוללת פרישה של החברה ממיזמים משותפים עם חברת הגז הממשלתית של רוסיה, גזפרום. 

 
של ספגה ביקורת לאחר שנודע כי רכשה נפט רוסי במחיר מוזל זמן קצר לאחר תחילת המלחמה. בתגובה לסערה הציבורית, התנצלה החברה והבטיחה להפסיק כליל רכישת נפט רוסי. לפי החברה, ניתוק הקשרים עם רוסיה יעלה 4-5 מיליארד דולר.
 
 "של לא חידשה חוזים ארוכי טווח לנפט רוסי, ותעשה זאת רק תחת הוראה ממשלתית מפורשת, אך אנחנו מחויבים חוקית לקבל משלוחים של נפט שנרכש תחת חוזים שנחתמו לפני הפלישה", נמסר בהצהרה שפרסמה החברה. עוד ציינו שם כי מצב שוקי הנפט העולמיים נותר "הפכפך".
 
במסגרת תוכנית העזיבה את רוסיה, מתכוונת של למכור אחזקה של 27.5% במתקן לגז טבעי נוזלי במדינה, אחזקה של 50% בפרויקט שדה נפט בסיביר ובמיזם משותף בתחום האנרגיה. כמו כן, החברה תסיים את מעורבותה בצינור הגז נורד סטרים 2 בין רוסיה וגרמניה, שאישורו הושעה על ידי ממשלת גרמניה כחלק מהצעדים שננקטו נגד רוסיה.
 
כלכליסט | חדשות חוץ | 8.4.22

מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy