פרסם אצלנו
צור קשר
יום שלישי 09.08.2022
הכאוס עולה מדרגה: חברת החשמל בלי יו"ר ובלי מנכ"ל
04/05/2022 15:35

דירקטוריון חברת החשמל סוער ומפולג ומנהלת רשות החברות מתערבת. שרת האנרגיה דורשת לבדוק את ההתנהלות. בינתיים חסר כבר שנתיים יו"ר לרשות החשמל וגם על יו"ר רשות המים אין הסכמות בוועדת האיתור.

השבוע יסיים עופר בלוך את כהונתו כמנכ"ל חברת החשמל. אך מחליפו המיועד מאיר שפיגלר אינו יכול להיכנס לתפקיד עדיין. הסיבה: הוא לא קיבל את אישור ועדת גילאור למינויים בכירים בחברות הממשלתית. בנוסף, שרת האנרגיה קארין אלהרר שיגרה בסוף השבוע מכתב אל מנהלת רשות החברות מיכל רוזנבוים שבו דרשה לעצור את הליכי המינוי של שפיגלר כמנכ"ל וכן לעצור מינוי של מזכיר חדש לחברה עד לבירור ובדיקת הנושא באופן יסודי.

מכתבה של אלהרר נשלח בעקבות התפטרותו בשבוע שעבר של יו"ר חברת החשמל דב בהרב - אחרי 3 שבועות בלבד - בטענות קשות הנוגעות להיעדר מינהל תקין בהליכי המינוי לתפקידים בכירים בחברת החשמל ובשל "מעורבות אגרסיבית של שיקולים פוליטיים מטעם חברי הדירקטוריון וגורמים בהנהלת החברה". אלהרר כתבה שהיא מתייחסת בכובד ראש לטענות ובכלל זה "להתנהלות לא מקובלת של חברי ועדת האיתור".
"ההליך נוהל באופן תקין"
כך נוצר מצב אבסורדי שבו שני התפקידים הבכירים בחברה מהגדולות במשק אינם מאוישים במינויים קבועים. רוזנבוים פנתה לדירקטוריון חברת החשמל בבקשה לגלות אחריות בניהול החברה לנוכח היעדר יו"ר ומנכ"ל קבועים. הפנייה של רוזנבוים באה בעקבות החשיפה באתר "כלכליסט" ביום חמישי בערב על ישיבת דירקטוריון חברת החשמל. ברגע האחרון החליט הדירקטוריון למנות את המשנה למנכ"ל יצחק בלמס כממלא מקום המנכ"ל. אבל לאחר מכן, בעקבות בקשת דירקטורים ובהם אברהם מנלה, ביטל הדירקטוריון את ההחלטה לאחר ישיבה סוערת. מנלה שלא נכח בישיבת הדירקטוריון טען כי מינויו של בלמס לא הוצב מראש על סדר היום. המתנגדים למינוי בלמס טענו כי הדבר יקבע את מעמדו לתקופה ארוכה ויפגע בכניסתו של שפיגלר לתפקיד, שכן בלמס היה אחד המועמדים לתפקיד המנכ"ל.
היועצת המשפטית של חברת החשמל יעל נבו סבורה שההליכים בחברה תקינים. היא שיגרה בסוף השבוע מכתב אל שרי האנרגיה והאוצר שבו כתבה כי "עמדתי הינה כי ההליכים לבחירת מנכ"ל החברה ומזכיר הדירקטוריון נוהלו באופן תקין, הגון, שקוף וראוי על פי כל הוראות הדין. קיבלנו בהפתעה את מכתב ההתפטרות של היו"ר בהרב ובמיוחד את הטענות הקשות לגבי אי־קיום מינהל תקין בחברת החשמל. לא נתקלנו במעורבות של שיקולים פוליטיים בקרב חברי הוועדה".
 
כלכליסט | צבי זרחיה | 1.5.22

מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy