פרסם אצלנו
צור קשר
יום רביעי 29.06.2022
מאגר כריש: חיזבאללה במצב המתנה, האמריקאים בדרך לתווך בין ישראל ללבנון
16/06/2022 08:43

ביירות טוענת כי חלק ממאגר הגז נמצא בגבולות הימיים של לבנון, ועל כן הפקה ישראלית חד-צדדית ממנו תיחשב פגיעה בריבונותה; שליח מיוחד מארצות הברית בדרך להחיות את המו"מ, כך לפי דיווחים; בינתיים חיזבאללה מאיץ בממשלת לבנון לאמץ עמדה ברורה - ובמקרה שיחליט, ארגון הטרור יכול לשבש את פעילות ההפקה הגעת אסדת מאגר גז כריש של חברת אנרג'יאן לאזור עוררה עניין רב בלבנון.

 כידוע הממשלה בביירות טוענת כי חלק מהמאגר הזה נמצא בגבולות הימיים של המדינה, ולכן הפקה ישראלית חד-צדדית ממנו תיחשב פגיעה בזכויותיה ובריבונותה. לפי ההתבטאויות ביומיים האחרונים, לבנון מבקשת כי המתווך האמריקאי עמוס הוכשטיין יחזור לאזור כדי לנסות ולהחיות את המו"מ בין ישראל ללבנון. לפי חלק מהדיווחים, האמריקאים נענו לבקשה והשליח המיוחד אמור להגיע לאזור בימים הקרובים.

כל ניסיונות התיווך האמריקאיים שנעשו בשנים האחרונות לא הצליחו להביא לפשרה, כשהאחריות מוטלת בעיקר על הצד הלבנוני. במהלך המו"מ שינו הלבנונים את עמדתם, ובסבבים האחרונים הציגו קו נוקשה יותר שמרחיב את הגבולות הימיים של המדינה כך שהם כוללים גם את שדה כריש. 
השינוי בעמדה הלבנונית נובע מחוסר ההסכמה בתוך הממסד הלבנוני והבדלי הגישה בין אנשי הצבא לפוליטיקאים. הקשחת העמדה הלבנונית הביאה מוקדם יותר השנה להפסקת התיווך.
גורמים שממתנים את חיזבאללה
השאלה הגדולה בלבנון וגם בישראל היא כיצד ינהג ארגון חיזבאללה, שבעבר הלא רחוק, במהלך מסע הבחירות האחרון, הציג את עצמו כמגן של לבנון והתחייב כי לא יאפשר לישראל להפר את זכויותיה ומשאביה הטבעיים. מאז הגיעה האסדה לאזור, הצהרותיו של הארגון מתונות והוא האיץ בממשלת לבנון לאמץ עמדה ברורה לגבי הגבולות הימיים. במקרה שיחליט, לחיזבאללה יש מגוון אופציות שבהן הוא יכול להשתמש אם ברצונו לשגר מסרי הרתעה או אף לשבש את פעילות ההפקה. 
אבל אם לשפוט על פי ההצהרות האחרונות, חיזבאללה נמצא במצב של המתנה שכאמור יכול להשתנות. דווקא בסוגיית הגז, להבדיל מהסוגיות האחרות בהן הוא מעורב, לחיזבאללה יש קלף הנחשב לגיטימי בזירה הלבנונית – הגנת המשאבים הלאומיים – ולכן אין להוציא מכלל אפשרות שישתמש בו. בנקודת הזמן הנוכחית, עם זאת, חסן נסראללה ואנשיו מעדיפים לא להסלים את צעדיהם בשל שיקולים בעיקר פנים-לבנוניים. ראשית, אף  שהמחנה של חיזבאללה איבד את הרוב שלו בפרלמנט בבחירות שנערכו רק בחודש שעבר, הוא רשם הישג עם בחירתו מחדש של בן הברית השיעי נביה ברי לכהונה נוספת כיו"ר הפרלמנט. בחודשים הקרובים אמור הפרלמנט לבחור נשיא חדש ללבנון, וכדי שהמועמד יהיה מקורב לחיזבאללה, כמו הנשיא הנוכחי מישל עאון, חיזבאללה מבין כי הוא צריך מינימום של זעזועים ובוודאי לא עימות משמעותי מול ישראל. 
 
כלכליסט | דורון פסקין | 7.6.22

מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy